Top

Calendar February 2013

Feb. 1, 2013      FRIDAY   – Continuing Events: at end of calendar  

ART BAR 722 E Burleigh, Jordan Morgan Lansdowne  

CIRCLE A 932 E Chambers, Paper Thick Walls (Chicago), The Crane Wives (Grand Rapids, MI) 8PM / DJ The French Connection 10PM

CITY HALL ROTUNDA 200 E Wells, Panel on Urban Home Ownership & Neighborhood Vitality during the Foreclosure Crisis w/ Anna-Marie Opgenorth, Art Dahlberg, Ald Nik Kovac & William Tisdale, 6-8PM free

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae 101  

FIRST UNITARIAN SOCIETY 1342 N Astor, First Friday Films: The Color of Fear (racism) 6:30PM free

LINNEMAN’S  1001 E Locust, All Messed Up III w/ 8 Bands,  8PM 

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Deadman’s Carnival, 8PM 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Sea Warrior & The Key of Light, Porno Horse, The Directionals

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Restorative Fridays, 5:30PM 

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Desmond Bone, Liana Kapelke-Dale, Louisa Loveridge Gallas & Bill Murtaugh; Food Pantry Benefit,  8PM 

UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Birth of the Universe: what we know about the beginning of the cosmos, 7-8PM $2

    

2 SATURDAY     

ART BAR 722 E Burleigh, Beat Music Series  

CIRCLE A 932 E Chambers, Cool Devices (Chicago), Red Stuff 8PM / DJ Brett Allen 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, The Urbanites (reggae)  

JAZZ GALLERY 926 E Center, Jay Anderson Group, 7-10PM 

LINNEMAN’S  1001 E Locust, All Messed Up III w/ 8 Bands,  8PM 

RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 9-11AM 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, 4th Street Elevator, Joe Huber  

RUSTBELT FIBERWERKS 718 E Center, Repurposed Tee Workshop, 1-3PM 

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Tim Southwick Johnson w/ songs from his CD “Sand County Songs,” 8PM 

UNITARIAN CHURCH NORTH 13800 N Pt Washington Rd, Singer Songwriter Series: Meg Hutchinson, 7:30PM 

UNITY WEST CHURCH 4750 N Mayfair Rd, SpiritCon (Spirituality Conference) NOON-9PM $3

    

3 SUNDAY     

CIRCLE A 932 E Chambers, Circle A Presents… 8PM / DJ Fazio 10PM  

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Free Intro Class, 2PM 

UPTOWNER 1032 E Center, Open MIC: sing, read or rap your truth. sign up early, slots fill up fast, 9PM 

UPTOWNER 1032 E Center, Super Bowl Sunday w/ Steve’s famous chili!  

    

4 MONDAY     

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / Keigh Gaustad 9PM  

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Member Meeting 6PM / Meeting of Riverwest Cooperative Alliance 7PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, After School Yoga 3:30PM / Sisters of Color 7:15PM 

ST PAUL LUTHERAN CHURCH 2812 W Wisconsin, FREE School (register at allpeoplesgathering.org/soul-food/free-school) 6-8PM 

    

5 TUESDAY     

FIRST TUESDAY DRUM CIRCLE Quaker Meeting House, 3224 N Gordon Pl, Bring instruments or use one provided, 7-9PM 

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Milw Jazz Vision: Jazz Jam Session, 7-9PM free

MINDFULNESS,  Meditation Class based on the teachings of the Buddha (MeditationMilwaukee.org) 7-9PM 

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Acoustic Music & Spoken Word Open Mic (see ad Page 16) 7:30PM $2

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, LGBTuesday  

UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ different DJs every week, 10PM 

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Eat & Meet Potluck w/ Victory Garden Initiative,  6-8PM 

    

6 WEDNESDAY     

ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM 

FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group 7-9PM 

JAZZ GALLERY 926 E Center, La Chazz, 7-10PM 

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Acoustic Open Stage: John Steimle 9PM Sign-up, 9:30 Start, 

UPTOWNER 1032 E Center, Wednesday Lightlife with Kush Trio (Afrobeat, jazz & reggae) 8:30-11PM

    

7 THURSDAY     

5th DISTRICT CRIME PREVENTION MEETING 2920 N 4th St. All residents welcome,  5:30PM 

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Disco Funk Night, 9PM 

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, The Moth (story telling, theme TBA) 8PM 

PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, World Change & the World Teacher: Free Talk (see ad Page 7) 6:30PM 

TAMARACK WALDORF SCHOOL 1150 E Brady, Waldorf Classroom Observation (see ad Page 10) 8:30-10:30AM free 

UPTOWNER 1032 E Center, Extra Crispy Brass Band, 8:30-11PM

    

8 FRIDAY     

ART BAR 722 E Burleigh, Show Opening: Attraction Abstraction w/ music by Fat Pig (see ad Page 15)

CIRCLE A 932 E Chambers, Christmas Comedy Show w/ Jake Kornely & Friends 8PM / DJ  Tom Wanderer & the Kelly Affair 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae 101  

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Fresh Cut Collective, RAS Movemennt, 9PM 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, United We Read (UWM Creative Writing Reading) 6PM / Choir Fight, the Vedic Eden 9PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Restorative Fridays, 5:30PM 

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Acoustic Music / Spoken Word Open Stage, 8PM 

UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Birth of the Universe: what we know about the beginning of the cosmos, 7-8PM $2

WISC CONSERVATORY OF MUSIC 1584 N Prospect, Jazz Jam Session, adults & teens welcome; sign up 6:30-7PM; play 7-9PM, free

    

9 SATURDAY     

ART BAR 722 E Burleigh, The Fog  

CIRCLE A 932 E Chambers, Pow Wow, Micronics 8PM / DJ Mildew-Jays 10PM  

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Patrick Peterson CD Release Party  

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Wisconsin Handweavers Monthly Meeting, 10AM-NOON

GATEWAY PARK Riverboat Rd, Wooly Bear Winter Festival (see ad page 2) NOON-4PM free 

GORDON PARK PAVILION 2828 N Humboldt, Gala Valentine / Mardi Gras Party w/ DJ Paul Finger, benefit for Riverwest Radio 5-8PM donation

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Sam Llanas (former Bodeans) 9PM 

RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 9-11AM 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, House of Shrink Dance Party: Grand Obscenity  

RUSTBELT FIBERWERKS 718 E Center, Valentines for Kids & Parents Workshop 10-11:30AM / Polish Valentines 1-3PM

STONEFLY 735 E Center, Raise It Up: A Celebration of hip-hop producer J Dilla w/ many DJs & performers, 10PM 

TAMARACK WALDORF SCHOOL 1150 E Brady, Waldorf Kindergarten Adventure for families w/ children ages 3-5 (see ad Page 10) 9:30-11:30AM $5 per family

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Mid-Winter Talent Contest Finals, 8PM 

    

10 SUNDAY     

CIRCLE A 932 E Chambers, Meadow Parish, Scott David 8PM / DJ Sheppy 10PM 

PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, ReadAlouD! Book Reading for Kids, 10AM 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Night School: Ann Hoyt on How Italian Social Co-ops Reduce Recidivism,  6PM free

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Free Intro Class, 2PM 

ST CASIMIR CHURCH 2600 N Bremen, Organ Concert: Fire Up Your Spirits w/ organist Gary Wood, 4PM donation

ST CASIMIR CHURCH 2600 N Bremen, Pancake Breakfast w/ sausage, coffee & juice, 9AM-NOON $3-$7

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Love Not War: Benefit for Peace Action w/ Robin Pluer & Peter Roller, 7PM 

UPTOWNER 1032 E Center, Open MIC: sing, read or rap your truth. sign up early, slots fill up fast, 9PM 

    

11 MONDAY     

GORDON PARK PAVILION 2828 N Humboldt, Town Hall Meeting w/ State Rep Jon Richards, State Senator Chris Larson & others (see ad Page 5) 5:30-7PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / Brett Kemnitz 9PM  

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Selector Stephen: Eclectic DJ Sets, 8PM  

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, After School Yoga 3:30PM / Sisters of Color 7:15PM 

ST PAUL LUTHERAN CHURCH 2812 W Wisconsin, FREE School (register at allpeoplesgathering.org/soul-food/free-school) 6-8PM 

WISC CONSERVATORY OF MUSIC 1584 N Prospect, Prometheus Trio, 7:30PM 

    

12 TUESDAY     

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM

GORDON PARK PAVILION 2828 N Humboldt, RNA Monthly Meeting. All Riverwesters welcome! 7PM 

JAZZ GALLERY 926 E Center, Milw Jazz Vision: Jazz Jam Session, 7-9PM free

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Mike Frederickson, 9PM 

MARDI GRAS PARADE  in Riverwest, details TBA  

MINDFULNESS,  Meditation Class based on the teachings of the Buddha (MeditationMilwaukee.org) 7-9PM 

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Acoustic Music & Spoken Word Open Mic (see ad Page 16) 7:30PM $2

RIVERWEST ELDER ACTION NETWORK Linneman’s, 1001 E Locust, Wisdom Gathering & Potluck, 11:15AM-1:15PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, LGBTuesday  

TAMARACK WALDORF SCHOOL 1150 E Brady, Waldorf Information Evening w/ curriculum overview & classroom tour (see ad Page 10) 7PM free 

UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ different DJs every week, 10PM 

WASHINGTON DC  State of the Union address, President Obama (tv & online) 8PM 

    

13 WEDNESDAY     

ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM 

BOSWELL BOOKS 2559 N Downer, Florentine Opera Insights: Albert Herring, 7PM 

FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group 7-9PM 

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Acoustic Open Stage: Alex & Brady 9PM Sign-up, 9:30 Start, 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Pub Trivia w/ Jeb Ebben, 7PM  

ST CASIMIR CHURCH 2600 N Bremen, Ash Wednesday Service, 8:15AM 

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, The Art of Tree House Building,  6:30-8PM $5-$7

UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Stargazing the night sky w/ telescopes, 8-9PM free

    

14 THURSDAY     

HAPPY VALENTINE’S DAY!  ***FOR VALENTINE’S HAPPENINGS see Page 4  

CIRCLE A 932 E Chambers, Delphines, Erin Dorbin (Albany, New York) 8PM / DJ The Warlock 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Disco Funk Night, 9PM 

IMPALA LOUNGE 701 E Center, Heart & Soul: An Unforegettable Evening of Poetry w/ Carmen Murguia & Eric Disambwa, 7-9PM 

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Pamela Means, 9PM 

PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, 5th Annual (Anti) Valentine’s Poetry Reading (see ad Page 13) 6:30PM 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Killer BOB, TBA  

UPTOWNER 1032 E Center, St Valentine’s Day Party with surprises!  

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Urban Stargazers,  7-8:30PM

UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Valentine’s Day Show: Cupid’s Constellations, 7-8PM 

    

15 FRIDAY     

ART BAR 722 E Burleigh, David Jon Dewees  

CIRCLE A 932 E Chambers, Stereoactive 8PM / DJ Brian Kirk 10PM  

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Unity the Band (tribute to Bob Marley)  

DOMINION GALLERY 804 E Wright, heARTbreakers Ball (see ad Page 9) 7PM 

FALCON BOWL 801 E Clarke, Contra Dance: Lesson 7PM / Dance 8PM  

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Delta Routine w/ Kane Place Record Club, Mutts, 9PM 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Cousins, Scoundrel (Chicago), Dharma Dogs (Madison) 

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Restorative Fridays, 5:30PM 

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, St Ben’s Talent Show, benefit for MICAH, 8PM 

UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Birth of the Universe: what we know about the beginning of the cosmos, 7-8PM $2

    

16 SATURDAY     

ART BAR 722 E Burleigh, Lay Naked  

CIRCLE A 932 E Chambers, Anja McCloskey (Southampton, England) 8PM / DJ The Brains 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Mali Blues Band w/ Tani Diakite  

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Castle Thunder,  9:30PM 

RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 9-11AM 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Heartland Wails, TLDR (Madison), Earthlings (Madison) 

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Ben Meren, singer/songwriter & storyteller,  8PM 

TURNER HALL BALLROOM 1034 N 4th St, Fruity Nutty Affair w/ Wisconsin Foodie’s Kyle Cherek (see ad Page 2) 7PM 

    

17 SUNDAY     

CIRCLE A 932 E Chambers, F*ck Knights, Fox Face 8PM / DJ Publique 10PM  

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Night School: Anti-Mining #1 – History & overview of Anti-Mining action in Wisconsin 6pm Free Night School: Anti-Mining #1 – History & overview of Anti-Mining action in Wisconsin 6pm Free Night School: Anti-Mining #1 – History & overview of Anti-Mining action in Wisconsin, 6PM free

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Free Intro Class, 2PM 

ST JUDE THE APOSTLE CHURCH 734 Glenview Av, Or-ganza! Organ Concert w/ Wallace McClain Cheatham & Sheri Masiakowski, 3PM free

ST MARK’S CHURCH 2618 N Hackett, Horns-A-Plenty concert w/ Prata Duo, St. Mark’s Brass & Eastwinds Chamber Ensemble,  3PM $6

UPTOWNER 1032 E Center, Open MIC: sing, read or rap your truth. sign up early, slots fill up fast, 9PM 

UWM ENG & MATH BLDG 3200 N Cramer, Rm E190, Apple User Group meeting (double-click.org) 1PM free

WASHINGTON DC  Forward on Climate Rally (sierraclub.org) NOON-4PM

WOODLAND PATTERN 720 E Locust, Once Now Ensemble w/ Candice Nokes (improvisational group) 2PM 

    

18 MONDAY     

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / Adam Asher 9PM  

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Theology on Tap, 7PM  

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, After School Yoga 3:30PM / Sisters of Color 7:15PM 

ST PAUL LUTHERAN CHURCH 2812 W Wisconsin, FREE School (register at allpeoplesgathering.org/soul-food/free-school) 6-8PM 

    

19 TUESDAY     

VOTE! PRIMARY ELECTION DAY Polls open 7AM-8PM (city.milwaukee.gov/election)  

BOSWELL BOOKS 2559 N Downer, Peter Roller, author of Milw Garage Bands: Generations of Grassroots Rock, 7PM 

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Milw Jazz Vision: Jazz Jam Session, 7-9PM free

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Sigmund Snopek, 9PM 

MINDFULNESS,  Meditation Class based on the teachings of the Buddha (MeditationMilwaukee.org) 7-9PM 

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Acoustic Music & Spoken Word Open Mic (see ad Page 16) 7:30PM $2

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, LGBTuesday  

UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ different DJs every week, 10PM 

    

20 WEDNESDAY     

ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM 

ART BAR 722 E Burleigh, Mike Felton  

FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group 7-9PM 

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Acoustic Open Stage: The Directionals 9PM Sign-up, 9:30 Start,

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Panel on Upcoming Baseball Season w/ RiverwestRadio Tommy Ciaccio & Corey Baumann & treats from Riverwest Bakery Cooperative, 7PM

    

21 THURSDAY     

CIRCLE A 932 E Chambers, Left Foot Green (Denver) 8PM  

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Disco Funk Night, 9PM 

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Mortgage Freeman CD Release, 9PM 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Birdcloud (TN, Pow Wow, Midwest Beat), Bored Games 

UWM ZELAZO CENTER 2419 E Kenwood,  MKE Unplugged w/ Sugar Stems (see ad back page) 8PM free

WISC CONSERVATORY OF MUSIC 1584 N Prospect, Paul Silbergleit Trio: A Tribute to the Great Organ-Guitar Groups, 7:30PM 

    

22 FRIDAY     

ART BAR 722 E Burleigh, Alberta  

CIRCLE A 932 E Chambers, Resist Her Transistor, The Type (Madison) 8PM / DJ Terry Trolley 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae 101  

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Foreign Fields w/ Phox, Boom Forest, 8:15PM 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Milktooth, Icarus Down, Myles Coyne & The Rusty Nickel Band

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Restorative Fridays, 5:30PM 

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Rick Olson w/ Sarah Jochum, Russ Blaha, David McClurg, Rosie, Joseph Ruback & Jim Sullivan, 8PM 

UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Birth of the Universe: what we know about the beginning of the cosmos, 7-8PM $2

    

23 SATURDAY     

ART BAR 722 E Burleigh, Of the North  

CIRCLE A 932 E Chambers, Tritonics 8PM / DJ Lemonie Fresh 10PM  

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, African Party (zouk-makossa-dombolo-rumba)  

GORDON PARK 2828 N Humboldt, Rivertrail Walk (meet in the parking lot) 10-11AM free

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Sat Nite Duets w/ The Fatty Acids, Cribshitter,  9:30PM 

PEACE ACTION CENTER 1001 E Keefe, Teen Peace Council Mural Project (mural painting on exterior wall) NOON-4PM

RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 9-11AM 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, A night of Funk/Soul/R&B w/ Charles Walker Band  

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, The Moxie Chicks, 8PM 

UNITARIAN CHURCH NORTH 13800 N Pt Washington Rd, Singer Songwriter Series: Griffin House, 7:30PM 

    

24 SUNDAY     

BOSWELL BOOKS 2559 N Downer, John Tolan, co-author of Europe and the Islamic World: A History, 2PM 

CIRCLE A 932 E Chambers, Johnny Sin 8PM / DJ Sextor 10PM  

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Riverwest Co-op Chili Cook-Off, 4-7PM, $5

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, New Word Document: Poetry, Storytelling, Spoken Word w/ Adam Asher, 7PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Free Intro Class, 2PM 

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Acoustic Music / Spoken Word Open Stage, 7PM 

UPTOWNER 1032 E Center, Open MIC: sing, read or rap your truth. sign up early, slots fill up fast, 9PM 

    

25 MONDAY     

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / Jessi Harrison 9PM  

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Selector Stephen: Eclectic DJ Sets, 8PM  

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, After School Yoga 3:30PM / Sisters of Color 7:15PM 

ST PAUL LUTHERAN CHURCH 2812 W Wisconsin, FREE School (register at allpeoplesgathering.org/soul-food/free-school) 6-8PM 

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Transition Milwaukee: All City Hub Meeting, 6:30-8:30PM

    

26 TUESDAY    

DRY HOOTCH COFFEE HOUSE 1130 E Brady, Conversation Gathering (just conversation, no agenda) 4-6PM 

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Milw Jazz Vision: Jazz Jam Session, 7-9PM free

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Acoustic Music & Spoken Word Open Mic (see ad Page 16) 7:30PM $2

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, LGBTuesday  

UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ different DJs every week, 10PM 

    

27 WEDNESDAY     

ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM 

FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group 7-9PM 

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Acoustic Open Stage: Steve Lee 9PM Sign-up, 9:30 Start, 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Pub Trivia w/ Jeb Ebben, 7PM  

    

28 THURSDAY     

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Disco Funk Night, 9PM 

TAMARACK WALDORF SCHOOL 1150 E Brady, Waldorf Classroom Observation (see ad Page 10) 8:30-10:30AM free 

Continuing Events:

FEB 1-10 DANCEWORKS 1661 N Water, Serendipity (danceworksmke.org)

FEB 1-28 RIVERWEST CO-OP CAFÉ 733 E Clarke,  Peyton Covey: Sculpture & Mixed Media (see ad Page 5)FEB 1-APR 6 WALKER’S POINT CENTER FOR THE ARTS 839 S 5th St, La Ceiba Gráfica (lithographs from printmaking workshop in Veracruz, Mexico) 

FEB 7-10 MILWAUKEE BALLET Pabst Theater, GENESIS: International Choreographic Competition

FEB 8-10 FLORENTINE OPERA, Marcus Center Vogel Hall, “That’s Amore” A Concert of Love Songs featuring the Florentine Opera Studio Artists 

FEB 8-16 THEATRE GIGANTE Kenilworth Studio, 1925 E Kenilworth, Dust (dark comedy play)

FEB 8-MAR 2 ART BAR 722 E Burleigh, Art Show: Attraction Abstraction (see ad Page 15)

    

thru FEB 10 SKYLIGHT MUSIC THEATRE  158 N Broadway, Edith Piaf Onstage w/ Leslie Fitzwater

thru FEB 24 MILWAUKEE REPERTORY THEATER 108 E Wells, How the World Began 

thru FEB 24 MILWAUKEE REPERTORY THEATER 144 E Wells, Clybourne Park 

thru FEB 24 STACKNER CABARET 108 E Wells, Mind Over Milwaukee w/ mentalist Marc Salem

thru FEB 28 WOODLAND PATTERN GALLERY 720 E Locust, Anne Kingsbury A Personal Odyssey: Drawings from the 1960’s & Woodcut Self-Portraits

thru APR 28 GROHMANN MUSEUM 1000 N Broadway, Bridges: The Spans of North America w/ photographs by David Plowden