Top

Calendar April 2014

Ongoing Events for April listed at end of Calendar
1 TUESDAY VOTE! VOTE! Polls open 7AM-8PM (see Ballot Box, Page 4)
CAFÉ CORAZON 3129 N Bremen, Tu y Yo Tuesdays: $2 Tacos & 2-4 -1 Drinks 8PM / Free Spanish Class 10PM (see ad Page 10)
FIRST TUESDAY DRUM CIRCLE Quaker Meeting House, 3224 N Gordon Pl, Bring instruments or use one provided, 7-9PM
GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM
JAZZ GALLERY 926 E Center, Open Jazz Jam w/ Chris Mell & art sketching, 7-9PM free
MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Tuesday Open Mic (see ad Page 12) 7:30PM $2
NIA CLASS 2550 N Weil, w/ Barb Wesson (see ad Page 12) 4:30-5:30PM
RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Taco Tuesday, Burlesque & Drag shows, free rapid HIV Testing, 9PM
RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Womyn of Color, 7:15PM
UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ DJ Doc B, 10PM

2 WEDNESDAY
ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM
FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group, 7-9PM
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Acoustic Open Stage: Daniela & Ryan, 9PM Sign-up, 9:30 Start
RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Team Trivia!, 7PM free
SHOREWOOD SENIOR RESOURCE CENTER 3920 N Murray, Spring into Wellness: Health Screenings, healthy snacks & more, 9AM-NOON free
UWM UNION THEATRE 2200 E Kenwood, FILM: In No Great Hurry: 13 Lessons in Life with Saul Leiter, 7:30PM

3 THURSDAY
5th DISTRICT CRIME PREVENTION MEETING 2920 N. 4th St, All residents welcome, 5:30PM
MATC 700 W State, Five Star Food & Wine Evening (samplings of various cuisines, fivestar.matc.edu) 5-8PM $45 adv, $55 day of
MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, The Moth (story telling, theme: HAPPY) 8PM
NIA CLASS 2550 N Weil, w/ Barb Wesson (see ad Page 12) 4:30-5:30PM
UWM HEFTER CENTER 3271 N Lake Dr, Free screening of Aisling Gheal (Irish film) 6PM
WAR MEMORIAL CENTER 750 N Lincoln Memorial Dr, Rm 415, Milw Meditation Group (Self-Realization Fellowship) 7:15PM

4 FRIDAY
ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ Dark Sarcasm, 9PM
BEER BISTRO 2730 N Humboldt, Beer-Infused Accordion Music, 6-9PM
CATHOLIC EAST SCHOOL 2480 N Cramer (just south of church) Fish Fry, dine-in or take out, Fridays thru April 11, 4-7PM $5-$9
CIRCLE A 932 E Chambers, Scott Hanson & On The Porch 8PM / DJ The French Connection 10PM
CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae 101
FIRST UNITARIAN SOCIETY 1342 N Astor, First Friday Films: Two Who Dared (The story of UUSC’s birth) 6:30PM free
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Crazy Rocket Fuel, Dick Satan Trio, The Grovelers
MAD PLANET 533 E Center, Retro Dance Party, 9PM
MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Deadman’s Carnival, 8PM
PFISTER HOTEL 424 E Wisconsin, UWM Women Leaders Conference, 9AM-5PM
REDLINE MILWAUKEE 1422 N. 4th St, Egg Dyeing Workshop w/ natural dyes, NOON-3PM $5-$10
RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, $5 Restorative Focus, 5:45PM
UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, A Night in Greece w/ Jean Creighton, 7-8PM $2

5 SATURDAY
ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ L.J. & Bill, 9PM
CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin, BOOK: Layton’s Art Gallery w/ authors John Eastberg & Eric Vogel, 2-4PM free
CIRCLE A 932 E Chambers, Dogs In Ecstasy, Appleseeds 8PM / DJ Brett Allen 10PM
FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Community Potluck & Sing-A-Long (bring a dish to share; see ad Page 11) 5:30-8:30PM
GORDON PARK PAVILION Humboldt & Locust, Walking Group, all welcome! 10-11AM
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Freddy & The Blifftones
PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, English as Second Language, free class, 9:30AM-11AM
RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 8:30-11AM
THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Food Pantry Benefit w/ Summer Jam at Watkins Glen, 8PM donation

6 SUNDAY
CIRCLE A 932 E Chambers, The Riverwest Aces, The Prettiest Star 8PM / DJ Fazio 10PM
RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Intro Gift Class, 2PM
ROSICRUCIAN ORDER 3846 W Wisconsin, Living in the 21st Century: Participating in the Quantum Age, 12:30-3:30PM free
WINTER GARDENERS MARKET 926 E Center Fresh, local produce & more! (see ad Page 10) 11AM-3PM
WOODLAND PATTERN 720 E Locust, Edible Books Show, 1-4PM $5-$8

7 MONDAY
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / Tim Cook 9PM
PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, After School Program (homework, crafts, etc) 3-6PM
RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, After School Yoga Club, 4PM

8 TUESDAY
BOSWELL BOOKS 2559 N Downer, Peter Stark, author of Astoria: John Jacob Astor & Thomas Jefferson’s Lost Pacific Empire, 7PM
CAFÉ CORAZON 3129 N Bremen, Tu y Yo Tuesdays: $2 Tacos & 2-4 -1 Drinks 8PM / Free Spanish Class 10PM (see ad Page 10)
GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM
GORDON PARK PAVILION Humboldt & Locust, RNA Monthly Meeting: All Riverwesters welcome! 6:30PM
JAZZ GALLERY 926 E Center, Open Mic for singers/songwriters with Julie Brandenburg, 7-9PM free
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Mike Fredrickson
MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Tuesday Open Mic (see ad Page 12) 7:30PM $2
NIA CLASS 2550 N Weil, w/ Barb Wesson (see ad Page 12) 4:30-5:30PM
RIVERWEST ELDERS Linneman’s, 1001 E Locust, Wisdom Gathering & Potluck Lunch, 11AM-1PM
RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Taco Tuesday, Burlesque & Drag shows, free rapid HIV Testing, 9PM
RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Womyn of Color, 7:15PM
UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ DJ Doc B, 10PM

9 WEDNESDAY
ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM
ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ Francis Graf, 9PM
CHARLES ALLIS ART MUSEUM 1801 N Prospect, Memorial for Donna Schlieman, 6:30PM
FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group, 7-9PM
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Acoustic Open Stage: Derek Pritzl, 9PM Sign-up, 9:30 Start
PFISTER HOTEL 424 E Wisconsin, MANDI Awards Ceremony, 5:30PM
RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Team Trivia!, 7PM free
THEOSOPHICAL SOCIETY OF MILW 1718 E Geneva Place, The Power of Thought Study Group, 7PM
UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Stargazing w/ telescopes (weather dependent) 9-10PM free

10 THURSDAY
ART BAR 722 E Burleigh, Comedy Open Mic , 9PM
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Adam & Russell, Daniel & The Lion, Joe Huber
NIA CLASS 2550 N Weil, w/ Barb Wesson (see ad Page 12) 4:30-5:30PM
PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, Civil Rights Activism in Milw: South Side Struggles in the 60s & 70s w/ Paul Geenen, 7-8:30PM
URBAN ECOLOGY CENTER 1500 E Park Pl, Urban Stargazers, 7-8:30PM
URBAN ECOLOGY CENTER 1500 E Park Pl, Art Opening: Visual Reflections: Printmaker Collective (12 printmakers paired w/ 12 ecologists) 5-7PM
WAR MEMORIAL CENTER 750 N Lincoln Memorial Dr, Rm 415, Milw Meditation Group (Self-Realization Fellowship) 7:15PM

11 FRIDAY
ART BAR 722 E Burleigh, Art Show Opening: Beatiful Spring! Live Music w/ Waiting to Run, Ericka Sorsenson, 9PM
BEER BISTRO 2730 N Humboldt, Beer-Infused Accordion Music, 6-9PM
CATHOLIC EAST SCHOOL 2480 N Cramer (just south of church) Fish Fry, dine-in or take out, Fridays thru April 11, 4-7PM $5-$9
CIRCLE A 932 E Chambers, Chris Trapper (Boston) 8PM / DJ Caitlin Rooney 10PM
CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae 101
FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Dances of Universal Peace, 7-9PM
HAZARDOUS WASTE COLLECTION State Fair Park, Gate 8, For what to bring/not bring, go to mmsd.com, 11AM-6PM
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Animals in Human Attire CD Rel, The Fatty Acids, Push Mi Pull Yu, Tweens
MAD PLANET 533 E Center, Retro Dance Party, 9PM
RIVERWEST FILLING STATION 701 E Keefe, Dark Sarcazm 7PM
RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, $5 Restorative Focus, 5:45PM
UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, A Night in Greece w/ Jean Creighton, 7-8PM $2
WISC CONSERVATORY OF MUSIC 1584 N Prospect, Jazz Jam Session, adults & teens welcome; sign up 6:30-7PM; play 7-9PM, free

12 SATURDAY
ALL SAINTS CATHEDRAL 818 E Juneau, East Side Chambers Players: Sacred Music of Haydn, Handel, Corelli, Messian & Schubert, 7PM
ART BAR 722 E Burleigh, B-Rads Birthday Party, 9PM
BEER BISTRO 2730 N Humboldt, Tweed Funk CD Release Party, 9PM
CIRCLE A 932 E Chambers, Midwest Beat, Slow Walker 8PM / DJ Mildew-Jays 10PM
CORE/EL CENTRO 130 W Bruce, Mini-Groov Dance Jam: fundraiser for CORE/El Centro, 5-7PM $20
GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, WI Handweavers Monthly Meeting: Market Day, 10AM-NOON
HAZARDOUS WASTE COLLECTION State Fair Park, Gate 8, For what to bring/not bring, go to mmsd.com, 8AM-2PM
JAZZ GALLERY 926 E Center, Swingland Dance benefit for RAA (see ad back page) 6:30PM $15-$20
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Emily Forst, Guy Jones (UK) & Ricky Ganiere
MILW ENVIRONMENTAL CONSORTIUM 1845 N Farwell, Garden Mentor training, Victory Garden Initiative, 9-11AM
MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, The Miltown Kings, 9PM
NORTH POINT LIGHTHOUSE 2650 N Wahl, Easter Egg Hunt w/ the Easter Bunny & activities (northpointlighthouse.org) 9:30AM-11:30AM $5-$10
OUTPOST 100 E Capitol, Birthday Food Sampler (see ad Page 8) 11AM-2PM
PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, Berry Pie Baking Contest, 11AM-1PM
RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 8:30-11AM
THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Acoustic Music / Spoken Word Open Stage, 8PM
UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Art in Space, benefit, 6:30-8:30PM $5-$15
UWM ZELAZO CENTER 2419 E Kenwood, Early Music Now: Four Nations Ensemble, 5PM
WOODLAND PATTERN 720 E Locust, Milw Poets Laureate Reading Series: Jim Chapson & Lewis Ellingham (see ad back page) 7PM $5-$8

13 SUNDAY
CIRCLE A 932 E Chambers, Jonathan Burks Band, Todd Day Wait’s Pigpen 8PM / DJ Sheppy 10PM
PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, English as Second Language, free class, 9:30AM-11AM
THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Living Activism Night benefit for Waukesha Women’s Center w/ John King, Mary Wacker, Paul Smith, 7PM donation

14 MONDAY
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / Rickard Hokans 9PM
PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, After School Program (homework, crafts, etc) 3-6PM

15 TUESDAY
CAFÉ CORAZON 3129 N Bremen, Tu y Yo Tuesdays: $2 Tacos & 2-4 -1 Drinks 8PM / Free Spanish Class 10PM (see ad Page 10)
GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM
JAZZ GALLERY 926 E Center, Open Jazz Jam w/ Brandon Miller & art sketching, 7-9PM free
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Sigmund Snopek
MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Tuesday Open Mic (see ad Page 12) 7:30PM $2
NIA CLASS 2550 N Weil, w/ Barb Wesson (see ad Page 12) 4:30-5:30PM
RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Taco Tuesday, Burlesque & Drag shows, free rapid HIV Testing, 9PM
RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Womyn of Color, 7:15PM
UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ DJ Doc B, 10PM

16 WEDNESDAY
ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM
ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ Emily White, Nick Lutsko, 9PM
CIRCLE A 932 E Chambers, Aluminum Knot Eye, Golden Pelican (Florida) 8PM
FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group, 7-9PM
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Acoustic Open Stage: Pat Howl, 9PM Sign-up, 9:30 Start
PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, Beehive Collective Presents: Mesoamerica Resiste, 5-7PM
RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Team Trivia!, 7PM free
ST FRANCIS CHURCH 1927 N. 4th St, Serving the poor Lenten reflection w/ Capuchin Friar Perry McDonald & Gerri Sheets-Howard, NOON
THEOSOPHICAL SOCIETY OF MILW 1718 E Geneva Place, Waking Up from the Sleep of Daily Life w/ Richard Smoley, 7PM
UWM UNION THEATRE 2200 E Kenwood, FILM: 12 Years a Slave, 4:30PM

17 THURSDAY
BOSWELL BOOKS 2559 N Downer, Stuart Shea, author of Wrigley Field: The Long Life and Contentious Times of the Friendly Confines, 7PM
CENTER STREET FREE SPACE 703 E Center, Barf Zine Tour: Theater & Personal Narratives on Food, Bodies & Eating Disorders, 7PM donation
CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin, Researching your family tree, NOON-1PM free
CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin, The Florentine Opera presents Pinocchio, 10:30AM & NOON free
JAZZ GALLERY ART CENTER 926 E Center, Riverwest Elders Craft & Art Group: shared skill demo, 1-4PM
NIA CLASS 2550 N Weil, w/ Barb Wesson (see ad Page 12) 4:30-5:30PM
WAR MEMORIAL CENTER 750 N Lincoln Memorial Dr, Rm 415, Milw Meditation Group (Self-Realization Fellowship) 7:15PM

18 FRIDAY
ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ Von Strantz, 9PM
BEER BISTRO 2730 N Humboldt, Beer-Infused Accordion Music, 6-9PM
BETTY BRINN CHILDRENS MUSEUM 929 E Wisconsin, Outdoor Recreation Resource Fair, 10AM-1PM free
CIRCLE A 932 E Chambers, Krampuse, Teenage Age Strangler 8PM / DJ Terry Trolleys 10PM
CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae 101
FALCON BOWL 801 E Clarke, Contra Dance: Lesson 7PM / Dance 8PM, $10 (kids free)
JAZZ GALLERY 926 E Center, The Steinmann/Clark/Westfahl Trio, 7PM $5
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Low Down Sound, The Newlybreds, The Bang Bang
MAD PLANET 533 E Center, Retro Dance Party, 9PM
RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Barf Zine Tour: Theater & Personal Narratives on Food, Bodies & Eating Disorders, 7PM donation
RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, $5 Restorative Focus, 5:45PM
UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, A Night in Greece w/ Jean Creighton, 7-8PM $2
WOODLAND PATTERN 720 E Locust, Redletter Reading Series: Matt Cook, 7PM $2-$3

19 SATURDAY
ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ The Cut-Outs, Speakerdust & Kyle Linnehan, 9PM
BOSWELL BOOKS 2559 N Downer, Lois Ehlert, author of Chicka Chicka Boom Boom and The Scraps Book: Notes from a Colorful Life, 2PM
CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin, To Be! Shakespeare Here & Now w/ Optimist Theatre, 2:30-3:30PM free
CIRCLE A 932 E Chambers, Loblolly, The Hullmenn 8PM / DJ The Brains 10PM
KENILWORTH STUDIOS 1925 E Kenilworth, Open Studios: 6 floors of art, film, theater, dance & demos (for all ages) 11AM-2PM free
LINNEMAN’S 1001 E Locust, The Sleepwalkers CD Rel, The Traveling Suitcase, UglyBrothers, Mooner
RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 8:30-11AM
UNITARIAN CHURCH NORTH 13800 N Pt Washington Rd, Singer Songwriter Series w/ Sally Barris, 7:30PM
US CELLULAR ARENA 400 W Kilbourn, Brewcity Bruisers Roller Derby, 7PM

20 SUNDAY
HAPPY EASTER!
CIRCLE A 932 E Chambers, Lee Bains III & the Glory Fires (Birmingham, AL) 8PM / DJ Publique 10PM
UWM ENG & MATH BLDG 3200 N Cramer, Rm E190, Apple User Group meeting (double-click.org) 1PM free

21 MONDAY
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / Marta 9PM
PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, After School Program (homework, crafts, etc) 3-6PM
SALEM LUTHERAN CHURCH 2400 N Cramer, Narcotics Anonymous Meeting: Open to the public every third Monday, 7:30PM
UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Stargazing w/ telescopes (weather dependent) 9-10PM free

22 TUESDAY
EARTH DAY *** SEE PAGE 1 for events
CAFÉ CORAZON 3129 N Bremen, Tu y Yo Tuesdays: $2 Tacos & 2-4 -1 Drinks 8PM / Free Spanish Class 10PM (see ad Page 10)
DRY HOOTCH COFFEE HOUSE 1130 E Brady, Games Group 2-4PM / Conversation Gathering 4-6PM
GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM
JAZZ GALLERY 926 E Center, Art Opening of Raise Your Voice (political & social justice art) w/ the Solidarity Singers, 6-9PM free
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Earth Day Party w/ David H.B. Drake, Urban Empress, The Remedies w/ Dena, Don & Dave,
MINDFULNESS MEDITATION, Meditation Class based on the teachings of the Buddha (see ad Page 9) 7-9PM
MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Tuesday Open Mic (see ad Page 12) 7:30PM $2
NIA CLASS 2550 N Weil, w/ Barb Wesson (see ad Page 12) 4:30-5:30PM
RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Taco Tuesday, Burlesque & Drag shows, free rapid HIV Testing, 9PM
RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Womyn of Color, 7:15PM
UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ DJ Doc B, 10PM
URBAN ECOLOGY CENTER 1500 E Park Pl, Transition Milwaukee: All City Hub Meeting, 6:30-8:30PM
UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Stargazing w/ telescopes (weather dependent) 9-10PM free

23 WEDNESDAY
ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM
ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ Autopilot, 9PM
FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group, 7-9PM
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Acoustic Open Stage: Zosia Holden, 9PM Sign-up, 9:30 Start
RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Team Trivia!, 7PM free
THEOSOPHICAL SOCIETY OF MILW 1718 E Geneva Place, Understanding the Esoteric Nature of the Black Church in America w/ Dr William Rogers, 7PM
TRUE SKOOL 161 W Wisconsin, Opening day of the True Knowledge Library, 4PM free
UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Stargazing w/ telescopes (weather dependent) 9-10PM free
UWM UNION THEATRE 2200 E Kenwood, FILM: To Make a Farm (Canadian) 7:30PM

24 THURSDAY
ART BAR 722 E Burleigh, Comedy Open Mic , 9PM
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Twin Brother, Julia Lucille, Dwight Smith, Antler House
NIA CLASS 2550 N Weil, w/ Barb Wesson (see ad Page 12) 4:30-5:30PM
UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Stargazing w/ telescopes (weather dependent) 9-10PM free
WAR MEMORIAL CENTER 750 N Lincoln Memorial Dr, Rm 415, Milw Meditation Group (Self-Realization Fellowship) 7:15PM

25 FRIDAY
EARTH DAY *** SEE PAGE 1 for events
ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ Gary Flesher & Joan Herzing of The Wells Division, 9PM
BEER BISTRO 2730 N Humboldt, Beer-Infused Accordion Music, 6-9PM
CIRCLE A 932 E Chambers, Old Sam & the Teardrops 8PM / DJ Brian Kirk 10PM
CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae 101
GATEWAY PARK 2134 N Riverboat Rd, Arbor Day: oak tree planting along the river trails (see ad Page 2) 4-7PM
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Carrie & The Funk Heads, Sasha Daniel Trio
MAD PLANET 533 E Center, Retro Dance Party, 9PM
RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, $5 Restorative Focus, 5:45PM
UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, A Night in Greece w/ Jean Creighton, 7-8PM $2

26 SATURDAY
EARTH DAY *** SEE PAGE 1 for events
ALL SAINTS CATHEDRAL 818 E Juneau, Elegant Spring Tea (see ad Page 12) 2PM
ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ Test 1, 2, 9PM
CIRCLE A 932 E Chambers, The Tritonics 8PM / DJ Lemonie Fresh 10PM
COMMUNITY WAREHOUSE 521 S. 9th St, How to Install a Prehung Door, 10AM
LINNEMAN’S 1001 E Locust, The Uptown Savages
MEDICINE COLLECTION DAY Drop off unused prescriptions at Miller Park by the Sausage Haus (see mmsd.com for what to bring/not bring) 10AM-2PM
PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, English as Second Language, free class, 9:30AM-11AM
REDLINE MILWAUKEE 1422 N. 4th St, Printed-Pancake Breakfast & Benefit, 10AM-NOON $5-$10
RIVERSIDE UNIV HIGH SCHOOL 1615 E Locust, World Tai Chi & Qigong Day (see ad Page 8) 1-3PM free
RIVERWEST EARTH DAY CLEAN UP, Meet at Riverworks, 526 E Concordia (see Page 1) 8:30AM-1PM
RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 8:30-11AM
THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, 27th Annual Earth Poets & Musicians Concert , 8PM donation
WOODLAND PATTERN 720 E Locust, Milw Poets Laureate Reading Series: Susan Firer & Dorothea Lasky (see ad back page) 7PM $5-$8

27 SUNDAY
CIRCLE A 932 E Chambers, Daniel & James 8PM / DJ Sextor 10PM
OLDP PARISH FESTIVAL Falcon Bowl, 801 E Clarke, Fun for the whole family, food, music & more (see ad on back page) 10:30AM-6:30PM
PLYMOUTH CHURCH 2717 E Hampshire, Plymouth Chorale of works by Mozart & Schubert, 7PM
PLYMOUTH CHURCH 2717 E Hampshire, Plymouth Chorale Concert performing Mozart and Schubert, 7PM
ST CASIMIR CHURCH 2600 N Bremen, Concert at St. Casimir: Easter Music w/ St. Mark’s Brass & Organist Gary Wood, 4PM donation

28 MONDAY
CENTRO CAFÉ 808 E Center, Benefit for youth pilgrimage to Italy for All Peoples Church, 5-8PM $20
LINNEMAN’S 1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / Jack & Jill Jazz 9PM
PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, After School Program (homework, crafts, etc) 3-6PM
RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, After School Yoga Club, 4PM

29 TUESDAY
CAFÉ CORAZON 3129 N Bremen, Tu y Yo Tuesdays: $2 Tacos & 2-4 -1 Drinks 8PM / Free Spanish Class 10PM (see ad Page 10)
GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM
JAZZ GALLERY 926 E Center, Open Jazz Jam & art sketching, 7-9PM free
MILW ENVIRONMENTAL CONSORTIUM 1845 N Farwell, Garden Mentor training, Victory Garden Initiative, 6:30-8:30PM
MINDFULNESS MEDITATION, Meditation Class based on the teachings of the Buddha (see ad Page 9) 7-9PM
MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Tuesday Open Mic (see ad Page 12) 7:30PM $2
NIA CLASS 2550 N Weil, w/ Barb Wesson (see ad Page 12) 4:30-5:30PM
RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Taco Tuesday, Burlesque & Drag shows, free rapid HIV Testing, 9PM
RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Womyn of Color, 7:15PM
UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ DJ Doc B, 10PM

30 WEDNESDAY
ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM
FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group, 7-9PM
LINNEMAN’S 1001 E Locust

April Ongoing Events
APR 1-30 RIVERWEST CO-OP CAFÉ 733 E Clarke, The Colors of Spring: Joel Berenbaum (see ad Page 5)
APR 10-27 MILWAUKEE CHAMBER THEATER 158 N Broadway, Lend Me A Tenor (a classic farce!)
APR 10-JUN 30 URBAN ECOLOGY CENTER 1500 E Park Pl, EXHIBIT: Visual Reflections: Printmaker Collective (12 printmakers paired w/ 12 ecologists)
APR 11-MAY 4 ART BAR 722 E Burleigh, EXHIBIT: Beautiful Spring, paintings by Barbara Scharpf
APR 11-12 FLORENTINE OPERA 926 E Burleigh, Alumni Recital @ The Center
APR 11-27 QUASIMONDO MILW PHYSICAL THEATRE Bottle 99 (a psychological cosmic ballet – thequasimondo.com)
APR 12-13 DANCE CIRCUS 1661 N Water, Surface Tension w/ Betty Salamun, Mark Mantel, Melanie Ariens, Holly Haebig Wake
APR 12-19 NEWAUKEE YPWEEK (ypweek.com)
APR 22-MAY 17 JAZZ GALLERY ART CENTER 926 E Center, EXHIBIT: Raise Your Voice (political & social justice art)

thru APR 27 GREEN GALLERY 1500 N Farwell, EXHIBIT: Jessica Jackson Hutchins, Wayne Ngan
thru APR 27 GROHMANN MUSEUM 1000 N Broadway, EXHIBIT: Trains that Passed in the Night: Railroad Photographs of O. Winston Link
thru MAY 18 HARLEY-DAVIDSON MUSEUM 400 W Canal, EXHIBIT: Living Lost, photographs by Josh Kurpius
thru MAY 18 MILWAUKEE REPERTORY THEATER 108 E Wells, Ain’t Misbehavin’ (Harlem Renaissance of the 1920s)
thru MAY 30 KATIE GINGRASS GALLERY 207 E Buffalo, CERAMICS EXHIBIT: From Heaven and Earth