Top

November 2013

1 FRIDAY 

ART BAR 722 E Burleigh, Mini Art Show Opening w/ tiny art at tiny prices & music by Fat Pig (see ad Page 15) 9PM

ASTOR HOTEL BALLROOM 924 E Juneau, Dead Man’s Carnival Halloween Spectacular (costumes encouraged), 7PM

CIRCLE A 932 E Chambers, Antler House (OH), Gnasdells  8PM / DJ  The French Connection 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae 101

FIRST UNITARIAN SOCIETY 1342 N Astor, First Friday Films: We’re Not Broke  (corporate greed & protests) 6:30PM free

LATINO ARTS GALLERY 1028 S. 9th St, Day of the Dead Ofrendas Exhibit (thru Nov 22) 5-7PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, RNA Halloween & Costume Contest w/ DJs Killa Kutz, Rick Jules, Chang Junior, Ben Martin  8PM $5          til-12

MAD PLANET 533 E Center, Halloween Dance Party & Costume Contest, 9PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, The Polish Ambassador ft visuals by Liminu,s DJ Vadim, Wildlight 9PM

NEW BERLIN LIBRARY 15105 Library Lane,Loominosity (exhibit & sale by Wisconsin Handweavers) 10AM-4:30PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, The Hecks, Ruined Costume, Apollo Vermouth, DJ Dania), 9PM

UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Fall Stars and Their Myths, 7-8PM $2

WALKER SQUARE PARK, S. 9th & Mineral, Dia de los Muertos Parade & Vigil for Peace (diadelosmuertosmilwaukee.yolasite.com) 5-8PM

 

2 SATURDAY 

ALL SAINTS CATHEDRAL 818 E Juneau, East Side Chamber Players: Premier of Opus 110 w/ poetry by Milw Math & Science Academy students, 7PM free or donation

ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ Panalure, 9PM

CENTENNIAL HALL 733 N. 8th St, Wisconsin Fellowship of Poets, 2PM

CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin Ave, House History Resources at Central Library, 9:30-11:30AM

CIRCLE A 932 E Chambers, The Hullmen (CHI), Days Off  8PM / DJ Brett Allen 10PM

GORDON PARK PAVILION Humboldt & Locust, Neighborhood Walkers, all welcome! 10-11AM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Claudia Johnson (student recital) 7-9PM

MAD PLANET 533 E Center, Uptown Savages Halloween Show & Costume Contest w/ Torn Soul, 9PM

NEW BERLIN LIBRARY 15105 Library Lane,Loominosity (exhibit & sale by Wisconsin Handweavers) 10AM-4:30PM

RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 8:30-11AM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Blonder, Go Go Slow, 9PM

TAMARACK WALDORF SCHOOL 1150 E Brady, Waldorf Kindergarten Adventure for parents & children (age 3-5) 9-11AM / Comedy Evening w/ the Tall Boys to benefit Tamarack Waldorf High School 7PM

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Food Pantry Benefit w/ John Granzow, the Jolly Rogues, David Kaye & the Electric Mustache, Gary Kitchin, 8PM donation

 

3 SUNDAY 

ALL SAINTS CATHEDRAL 818 E Juneau, Ecumenical Organ Recital & Evensong (see ad Page 11) 3:30PM

BAYSHORE TOWN CENTER 5900 N Port Washington Rd, Playathon w/ Milw Youth Symphony  Orchestra (young musicians from 200 schools) 10:45AM-5:30PM

CIRCLE A 932 E Chambers, Mark E. Lee, Paul Setser & Friends 8PM / DJ Fazio 10PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, NIGHT SCHOOL: The Great Sit Down Strike, 1936 Flint MI w/ vintage BBC footage, 6PM free

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Intro Gift Class, 2PM

ROSICRUCIAN ORDER 3846 W Wisconsin, Rosicrucian Mystic Inquiry Series: Joseph Campbell & the Hero’s Journey w/ Laura Weller, 1-3PM free

ST FRANCIS CHURCH 1927 N. 4th St, Organ recital w/ organist John R. Paradowski, 3PM free

UPTOWNER 1032 E Center, Open MIC: sing, read or rap your peace, 10PM

WINTER GARDENERS MARKET 926 E Center, (see ad Page 10) 11AM-4PM

 

4 MONDAY 

JAZZ GALLERY 926 E Center, Yoga w/ Kathryn Corbin, 6PM $5

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / Cynthia Spencer 9PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, New Member Orientation (First Mondays) 6PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, After School Yoga Club, 4PM

WISC CONSERVATORY OF MUSIC 1584 N Prospect, Philomusica String Quartet: Beethoven & Franck, 7:30PM

 

5 TUESDAY 

FIRST TUESDAY DRUM CIRCLE Quaker Meeting House, 3224 N Gordon Pl, Bring instruments or use one provided, 7-9PM

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM

GREAT LAKES DISTILLERY 616 W Virgina, Winter Bike Party & Forum (coastinbikes.com) 6:30-8:30PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Jazz Jam, 7-9PM free

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Joe Pug w/Matt the Electrician, Trapper Schoepp, 8PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Acoustic Music & Spoken Word Open Mic (see ad Page 13) 7:30PM $2

NIA CLASS 2550 N Weil, w/ Barb Wesson (see ad Page 5) 4:30-5:30PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, LGBTuesday: Tacos, Free Rapid HIV Testing / Burlesque & DJs 9PM / Drag Variety Show at Midnight

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust,  Womyn of Color, 7:15PM

UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ different DJs every week, 10PM

 

6 WEDNESDAY 

ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM

ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ Matt Turk, 9PM

CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin Ave, Affordable Care Act: Health insurance enrollment assistance w/ Certified Application Counselors, 3-5:30PM free

FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group, 7-9PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Acoustic Open Stage: East of Free 9PM Sign-up, 9:30 Start,

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Weekly Pub Team Trivia, 7PM free

THEOSOPHICAL SOCIETY OF MILW 1718 E Geneva Place, Exploring the Golden Precepts of Esotericism w/ Tom Wroblewski, 7PM

 

7 THURSDAY 

5th DISTRICT CRIME PREVENTION MEETING 2920 N. 4th St, All residents welcome,  5:30PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Freedy Johnston  & Darden Smith, 9PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, The Moth (story telling; theme: Trust) 8PM

NIA CLASS 2550 N Weil, w/ Barb Wesson (see ad Page 5) 4:30-5:30PM

UPTOWNER 1032 E Center, Thursday Lightlife w/ live music, 8:30-11PM

WAR MEMORIAL CENTER 750 N Lincoln Memorial Dr, Rm 415, Milw Meditation Group (Self-Realization Fellowship) 7:15PM

 

8 FRIDAY 

ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ Scanlines, Daniel Mitchell, The Ugly Brothers, 9PM

CIRCLE A 932 E Chambers, Matthew Davies, Sima Cunningham, Jeremy Pinc 8PM / DJ Tom Wanderer & the Kelly Affair 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae 101

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Faux Fir Album Release w/ Fable & The World Flat, Special Guest, 9PM

MAD PLANET 533 E Center, Retro Dance Party, 9PM

MILWAUKEE ART MUSEUM 700 N Art Museum Dr, Woodland Pattern’s 33rd Anniv Gala featuring Alison Knowles (see ad back page) 5:30PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, White Water Ramble, Horseshoes & Hand Grenades, 9PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Dinny Bulca (Record Release), Calliope, Sex Forecast, 9PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Restorative Fridays, 5:30PM $5

UNITARIAN CHURCH NORTH 13800 N Pt Washington Rd, Singer Songwriter Series: Song Contest & open mic/jam, 7:30PM

UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Fall Stars and Their Myths, 7-8PM $2

WISC CONSERVATORY OF MUSIC 1584 N Prospect, Jazz Jam Session, adults & teens welcome; sign up 6:30-7PM; play 7-9PM, free

 

9 SATURDAY 

CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin Ave, Napoleon and Description de l’Egypt w/ Bruce Precourt, 2-4PM

CIRCLE A 932 E Chambers, Unuva, Dumb Terminal Project 8PM / DJ Mildew-Jays 10PM

FALCON BOWL 801 E Clarke, Milwaukee Zine Fest (see Page 9) 11AM-5PM

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, WI Handweavers Monthly Meeting w/ Betty B Kirk, Finishing Techniques for Weaving, 10AM-NOON

JAZZ GALLERY 926 E Center, Show Opening: Warped Milwaukee (fiber art exhibit thru Dec 8) 6-9PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, “Kneel To Neil” Tribute w/ many performers; benefits WMSE & Neil Young’s Bridge School, 8PM $10

MAD PLANET 533 E Center, The Get Down, 9PM

RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 8:30-11AM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Heavy Color, Nanopico, TBA, 9PM

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Acoustic Music / Spoken Word Open Stage, 8PM

UNITARIAN CHURCH NORTH 13800 N Pt Washington Rd, Singer Songwriter Series w/ L J Booth & Chris Kokesh, 7:30PM

 

10 SUNDAY 

CIRCLE A 932 E Chambers, Pay the Devil  8PM / DJ FrankFrank 10PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, NIGHT SCHOOL Screening: “5 Broken Cameras” 6PM free

ST MARK’S CHURCH, 2618 N Hackett, Concert w/ Eastwinds Chamber Ensemble, Prata Duo, St. Mark’s Brass & sax quartet, 3PM $6

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Living Activism Night benefit w/ Downtown Loop, MJ Florez to benefit Salvation Army Homeless Shelter, 7PM donation

UPTOWNER 1032 E Center, Open MIC: sing, read or rap your peace, 10PM

WOODLAND PATTERN 720 E Locust, Alternating Currents Live w/ The Bridge, 7PM $5-$8

 

11 MONDAY 

VETERANS DAY 

ITALIAN COMMUNITY CENTER 631 E Chicago, COA Youth & Family Centers: Parents of the Year honoring Jon & Ann Hammes and Leon & Bonnie Joseph, 11:30-1:30PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Yoga w/ Kathryn Corbin, 6PM $5

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / Milw Poet Laureate Jeff Poniewacsz 9PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, After School Yoga Club, 4PM

ST RITA’S CHURCH 1601 N Cass, Veteran’s Day Prayer Service for healing & peace, 7PM

 

12 TUESDAY 

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM

GORDON PARK PAVILION Humboldt & Locust, RNA Monthly Meeting & Board Election. All Riverwesters welcome! 7PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Jazz Jam, 7-9PM free

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Mike Fredrickson, 9PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Acoustic Music & Spoken Word Open Mic (see ad Page 13) 7:30PM $2

NIA CLASS 2550 N Weil, w/ Barb Wesson (see ad Page 5) 4:30-5:30PM

RIVERWEST ELDERS Linneman’s, 1001 E Locust, Wisdom Gathering & Potluck Lunch, 11AM-1PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, LGBTuesday: Tacos, Free Rapid HIV Testing / Burlesque & DJs 9PM / Drag Variety Show at Midnight

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust,  Womyn of Color, 7:15PM

UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ different DJs every week, 10PM

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Jungian Eco-psychological Perspective on Climate Change w/ Dennis Merritt, 7PM

 

13 WEDNESDAY 

ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM

ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ Waiting to Run, 9PM

CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin Ave, Affordable Care Act: Health insurance enrollment assistance w/ Certified Application Counselors,

FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group, 7-9PM

HEARTLOVE PLACE 3229 N MLK Dr, General Resident Input Session, 6-8PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Acoustic Open Stage: Kelly Rae 9PM Sign-up, 9:30 Start,

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Weekly Pub Team Trivia, 7PM free

THEOSOPHICAL SOCIETY OF MILW 1718 E Geneva Place, Study Group: Katha Upanishad w/ Kathleen Neuman, 7PM

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Friends of Real Food: Potluck & Presentation: From a Cabin in the Woods to Rusty Bend Farms, 6-8PM

UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Stargazing w/ telescopes (weather dependent) 8-9PM free

 

14 THURSDAY 

ART BAR 722 E Burleigh, Comedy Open Mic , 9PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Cherryball w/ Muddyudders, Misha Siegfried, 9PM

NIA CLASS 2550 N Weil, w/ Barb Wesson (see ad Page 5) 4:30-5:30PM

PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, Transmission Meditation: a world service & potent form of personal development (see ad page 10) 6:30PM free

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Genders (Portland), Heartthrob, 7PM

UPTOWNER 1032 E Center, Thursday Lightlife w/ live music, 8:30-11PM

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Urban Stargazers, 7-8:30PM

WAR MEMORIAL CENTER 750 N Lincoln Memorial Dr, Rm 415, Milw Meditation Group (Self-Realization Fellowship) 7:15PM

WISC CONSERVATORY OF MUSIC 1584 N Prospect, We Six: Sounds of the 60’s from Bossa Nova to Burt Bacharach, 7:30PM

 

15 FRIDAY 

ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ Band 1703, 9PM

CIRCLE A 932 E Chambers, The Smoking Flowers (Nashville), The Riverwest Aces 8PM / DJ Brian Kirk 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae 101

FALCON BOWL 801 E Clarke, Contra Dance: Lesson 7PM / Dance with Maria Terres & Craig Siemsen, caller Joseph Ruback 8PM, $10 (kids free)

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Entropy CD Release w/ Stereo Frontier, Misha Siegfried, 9:30PM

MAD PLANET 533 E Center, Retro Dance Party, 9PM

META HOUSE 2625 N Weil, Tour Meta House, NOON-1PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Midwest Death Rattle, Jessica Hernandez & The Deltas (Detroit),  9PM

UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Fall Stars and Their Myths, 7-8PM $2

WOODLAND PATTERN 720 E Locust, Redletter Reading – Turn Up the Volume: Poems about the States of Wisconsin, 7PM $2-$3

 

16 SATURDAY 

ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ Scott E. Samuels & The Flood Brothers, 9PM

CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin Ave, 2013 Best Books & Holiday Gifts w/ Librarians Tom Olson & Jacki Potratz, 10:30AM

CIRCLE A 932 E Chambers, Scrimshaw, Ben Cervenka 8PM / DJ The Brains 10PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Once Now Ensemble (MKE) 7-9PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Freddy & The Blifftones,  9PM

MAD PLANET 533 E Center, Herman Astro, The Fustics, 9PM

RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 8:30-11AM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, No Future, Whips, Worrier,  9PM

ST PAUL’S EPISCOPAL CHURCH 914 E Knapp, Early Music Now: Pallade Musica (Montreal) 5PM

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Mud River Lee & The Blue Grass Bells, Mr. Mandolin Dan Mullen, 8PM

URBAN ECOLOGY CENTER, 3700 W Pierce Basic Photovoltaics Class (solar electric; midwestrenew.org) 9AM-5PM

 

17 SUNDAY 

CIRCLE A 932 E Chambers, Stellanovas (Madison) 8PM / DJ Miss LaFontaine 10PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Velvet Revolution w/ Harvey Taylor, Jim Linneman, Overpass Light Brigade Lane Hall, Lisa Moline & Joe Brusky, Rob Hansen, benefit for Riverwest Co-op Alliance (RCA) 3-7PM $5

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Intro Gift Class, 2PM

ST CASIMIR CHURCH, 2600 N Bremen, Organ Concert on the historic Felgemaker Organ , 4PM $5

UPTOWNER 1032 E Center, Open MIC: sing, read or rap your peace, 10PM

UWM ENG & MATH BLDG 3200 N Cramer, Rm E190, Apple User Group meeting (double-click.org) 1PM free

WINTER GARDENERS MARKET 926 E Center, (see ad Page 10) 11AM-4PM

 

1 MONDAY 

JAZZ GALLERY 926 E Center, Yoga w/ Kathryn Corbin, 6PM $5

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / David Press 9PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Theology on Tap w/ Pastor Steve Jerbi of All People’s Church, 7PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, After School Yoga Club, 4PM

 

19 TUESDAY 

CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin Ave, Treasures of the Great Lakes Marine Collection, 11:30-12:30PM

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Jazz Jam, 7-9PM free

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Sigmund Snopek, 9PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Acoustic Music & Spoken Word Open Mic (see ad Page 13) 7:30PM $2

NIA CLASS 2550 N Weil, w/ Barb Wesson (see ad Page 5) 4:30-5:30PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, LGBTuesday: Tacos, Free Rapid HIV Testing / Burlesque & DJs 9PM / Drag Variety Show at Midnight

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust,  Womyn of Color, 7:15PM

UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ different DJs every week, 10PM

 

20 WEDNESDAY 

ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM

ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ Francis Graf, 9PM

CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin Ave, Affordable Care Act: Health insurance enrollment assistance w/ Certified Application Counselors,

FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group, 7-9PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Acoustic Open Stage: Jack Tell 9PM Sign-up, 9:30 Start,

RED ARROW PARK 920 N Water, City/County Christmas Tree Lighting w/ Mayor Tom Barrett & County Exec Chris Abele, 4:30PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Weekly Pub Team Trivia, 7PM free

THEOSOPHICAL SOCIETY OF MILW 1718 E Geneva Place, Dion Fortune: Her Life & Legacy w/ Dave Margetta, 7PM

 

21 THURSDAY 

CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin Ave, Researching Your Family Tree, NOON-1PM

JAZZ GALLERY ART CENTER 926 E Center,  Riverwest Elders Craft & Art Group: shared skill demo, 1-4PM

NIA CLASS 2550 N Weil, w/ Barb Wesson (see ad Page 5) 4:30-5:30PM

PERE MARQUETTE PARK 950 Old World 3rd St, Holiday Lights Kick-Off (milwaukeeholidaylights.com) 6PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, She Keeps Bees, Last Good Tooth (Team Love) 7PM

UPTOWNER 1032 E Center, Thursday Lightlife w/ live music, 8:30-11PM

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Milwaukee’s HOME GR/OWN Initiative – public forum w/ Tim McCollow, 6:30-7:30PM

UWM ZELAZO CENTER 2419 E Kenwood,  MKE Unplugged w/ Vic and Gab, 7:30PM free

WAR MEMORIAL CENTER 750 N Lincoln Memorial Dr, Rm 415, Milw Meditation Group (Self-Realization Fellowship) 7:15PM

WOODLAND PATTERN 720 E Locust, Book Release Reading: Jim Stevens & Roberta Hill, 7PM $5-$8

 

22 FRIDAY 

ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ L.J. and Bill White, 9PM

CIRCLE A 932 E Chambers, Mike Fredrickson 8PM / DJ Terry Trolley 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae 101

JAZZ GALLERY 926 E Center, Jerry Grillo (MKE) 7-9PM

MAD PLANET 533 E Center, Retro Dance Party, 9PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Slow Walker, Calliope, Goondas (MN) 9PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Restorative Fridays, 5:30PM $5

UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Fall Stars and Their Myths, 7-8PM $2

WOODLAND PATTERN 720 E Locust, The Films of James Broughton, 7PM $4

 

23 SATURDAY 

ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ Matthew Frantz, Homer Marrs & The Excellent Adventure, 9PM

CIRCLE A 932 E Chambers, Comedy Show w/ Jake Kornely & Friends 8PM / DJ Lemonie Fresh 10PM

CRANKSGIVING  Location TBD (mkebke.com)

HOLIDAY PARADE,  Downtown Milw (milwaukeeparade.com) 9:30AM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Meisel Music Collective (MKE) 7-9PM

MAD PLANET 533 E Center, D’Amato, Mally, Webster X, Dana Coppafeel & SPEAK Easy, DJ Mammyth, 9PM

RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 8:30-11AM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Enabler, 9PM

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, 50th Anniversary JFK Memorial Show w/ Jeanie Dean & many performers, 8PM

UNITARIAN CHURCH NORTH 13800 N Pt Washington Rd, Singer Songwriter Series w/ Joel Mabus, 7:30PM

WOMAN’S CLUB OF WISCONSIN 813 E Kilbourn, Ensemble Musical Offering: Renaissance & Baroque dances from France, Italy, Germany & Spain, 7PM

 

24 SUNDAY 

CIRCLE A 932 E Chambers, Circle A presents… 8PM / DJ Sextor 10PM

PLYMOUTH CHURCH 2717 E Hampshire, Alternative Gift Fair w/ local & fair trade vendors, 10:30AM-1:30PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Shadow of Lucasville (presented by Insurgent Theater) 4PM / New Word Document: Spoken Word, Poetry, Laughter, Tears w/ Adam Asher, 7PM

UPTOWNER 1032 E Center, Open MIC: sing, read or rap your peace, 10PM

VILLA TERRACE 2220 N Terrace, Object Jewelry Sale (UWM Jewelry & Metalsmithing students, 500+ pieces) 5-8PM

 

25 MONDAY 

JAZZ GALLERY 926 E Center, Yoga w/ Kathryn Corbin, 6PM $5

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / Microphone McPhan 9PM

PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, Insurgent Theatre, 7-8:30PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, After School Yoga Club, 4PM

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Transition Milwaukee: All City Hub Meeting, 6:30-8:30PM

VILLA TERRACE 2220 N Terrace, Object Jewelry Sale (UWM Jewelry & Metalsmithing students, 500+ pieces) 9AM-8PM

 

26 TUESDAY 

DRY HOOTCH COFFEE HOUSE 1130 E Brady, Riverwest Elders Game Group 2-4PM / Conversation Gathering 4-6PM

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Jazz Jam, 7-9PM free

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Acoustic Music & Spoken Word Open Mic (see ad Page 13) 7:30PM $2

NIA CLASS 2550 N Weil, w/ Barb Wesson (see ad Page 5) 4:30-5:30PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, LGBTuesday: Tacos, Free Rapid HIV Testing / Burlesque & DJs 9PM / Drag Variety Show at Midnight

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust,  Womyn of Color, 7:15PM

UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ different DJs every week, 10PM

 

27 WEDNESDAY 

ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM

ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ Mike Felton, 9PM

CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin Ave, Affordable Care Act: Health insurance enrollment assistance w/ Certified Application Counselors,

FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group, 7-9PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, “Nod To Bob”  Bob Dylan Tribute w/ many performers  to benefit Hunger Task Force (see ad Page 12) 7PM $10, or  $5 & 5 cans of food

MAD PLANET 533 E Center, Logic & Raze, Kid Millions, Rusty Ps, Automatic & Sose, 9PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Weekly Pub Team Trivia, 7PM free

 

28 THURSDAY 

HAPPY THANKSGIVING! 

ART BAR 722 E Burleigh, Comedy Open Mic , 9PM

UPTOWNER 1032 E Center, Thursday Lightlife w/ live music, 8:30-11PM

 

29 FRIDAY 

ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ Sam Rodewald, Rocket Paloma & The Calamity Jones, 9PM

CIRCLE A 932 E Chambers, Circle A presents… 8PM / DJ Sal Monella 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae 101

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Man With A Camera – Byron Wiemann III & Friends, 9PM

MAD PLANET 533 E Center, Retro Dance Party, 9PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Minnesota, Haywyre, Regulators, 8:30PM

UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Fall Stars and Their Myths, 7-8PM $2

 

30 SATURDAY 

ART BAR 722 E Burleigh, Live Music w/ The Squeezettes, Holiday Kick-off Party! 9PM

CIRCLE A 932 E Chambers, Gelting, Sparrow 8PM / DJ Seedy 10PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Three. Stacks. Elliot Presents (MKE) 7-9PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Various Small Fires w/ Corse Mode, Lady Cannon,  9PM

MAD PLANET 533 E Center, Depeche Mode vs Duran Duran Dance Party, 9PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, This Must Be The Band, Dirty Circus, 9PM

RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 8:30-11AM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, November Criminals CD Release, 9PM

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Rob Hinkforth, Larry Penn, 8PM

 

NOV 1-NOV 30 ART BAR 722 E Burleigh, Mini Art Show w/ tiny art at tiny prices (see ad Page 15)

NOV 1-NOV 30 RIVERWEST CO-OP CAFÉ 733 E Clarke,  Barbara Bythell, drawings (see ad Page 9)

NOV 9-DEC 8 JAZZ GALLERY 926 E Center, Warped Milwaukee fiber art exhibit (open Tuesdays 6-8PM & Saturdays Noon-5PM)

NOV 14-24 WISC CONSERVATORY OF MUSIC 1584 N Prospect, Festival of Trees & Music (11 days of music & art)

NOV 15-24 DANCEWORKS 1661 N Water, Intersect: Danceworks Performance Company collaboration w/ Milw musicians & guest choreographers

NOV 19-DEC 22 MILWAUKEE REPERTORY THEATER 108 E Wells, Noises Off (see ad Page 2)

NOV 20-24 UWM MAINSTAGE THEATRE 2400 E Kenwood, Les Liasons Dangereuses (see Page 1)

NOV 21-DEC 29 HOLIDAY LIGHTS FESTIVAL (milwaukeeholidaylights.com)

NOV 22-DEC 29 SKYLIGHT MUSIC THEATRE 158 N Broadway, Les Misérables

 

thru NOV 16 WALKER’S POINT CENTER FOR THE ARTS 839 S. 5th St, EXHIBIT: Día de los Muertos / Day of the Dead (21st annual)

thru NOV 22 LATINO ARTS INC 1028 S. 9th St, EXHIBIT: Day of the Dead Ofrendas

thru NOV 30 THE POLISH CENTER  6941 S. 68th St, EXHIBIT: Paintings of Thomas Angelski, a Polish-American artist who lived on Milw’s South Side,

thru DEC 13 GROHMANN MUSEUM 1000 N Broadway, EXHIBIT: A Working Ranch, photographer Jim Brozek

thru DEC 15 INOVA  2155 N Prospect, EXHIBIT: 2012 Mary L Nohl Fellows (www4.uwm.edu/psoa/inova)

thru DEC 21 DANCEWORKS ART GALLERY 1661 N Water, EXHIBIT: Coloring the World, Jeanne Kollmeyer (hand-colored photography)

thru DEC 23 REDLINE GALLERY 1422 N. 4th St, EXHIBIT: The Human Touch: Contemporary Art from the RBC Wealth Management Collection (see Page 7)

thru DEC 27 MILWAUKEE BALLET The Nutcracker (milwaukeeballet.org)

thru DEC 29 MILWAUKEE REPERTORY THEATER 108 E Wells, Forever Plaid (see ad Page 2)

thru DEC 31 URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, EXHIBIT: Urban Outland, The Well Mannered Rustic Assemblage by Curt Bawden & Gary Gresl

thru JAN 5 MILWAUKEE ART MUSEUM 700 N Art Museum Dr, EXHIBIT: Thomas Sully, Painted Performance (American Old Master painter)

thru JAN 5 MUSEUM OF WISCONSIN ART West Bend, EXHIBIT: Edward S. Curtis and the Vanishing Race (historic Native American photography)

thru FEB 8 MILW INSTITUTE OF ART & DESIGN (MIAD) 273 E Erie, EXHIBIT: Brooks@20: Brooks Stevens & Industrial Design