Top

Calendar Front Page

1 WEDNESDAY    May Day  Ongoing Events at End of Calendar

ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM

ART BAR 722 E Burleigh, Josh Flagg 

FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group, 7-9PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Acoustic Open Stage: Alex Shah 9PM Sign-up, 9:30 Start,

MAY DAY SOLIDARITY MARCH,  Assemble at Voces de la Frontera, 5th & Washington (vdlf.org) 11AM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, RW24 May Day Registration: one form per human, $24 per rider (cash/check only) 3PM


   2 THURSDAY    

5th DISTRICT CRIME PREVENTION MEETING 2920 N. 4th St, All residents welcome,  5:30PM

AMBASSADOR HOTEL 2308 W Wisconsin, Ambassador Hotel Day & 85th Birthday (ambassadormilwaukee.com) 10AM-7PM

ART BAR 722 E Burleigh, Overpass Light Brigade After Screening Party 

BOSWELL BOOKS 2559 N Downer, Jerome Pohlen, author of Oddball Wisconsin, 2nd edition AND Ron Faiola, author of Wisconsin Supper Clubs: An Old-Fashioned Experience, 7PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, We Are Your Father (album release)  w/ Calliope, Temple, 9PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, The Moth (story telling; theme: Envy) 8PM

ORIENTAL THEATRE 2230 N Farwell, Overpass Light Brigade & premiere showing of "Forward" (2011 Wisconsin uprising in Madison; forward-movie.com) 7PM

PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, World Change & the World Teacher: Free Talk (see ad Page 2) 6:30PM

UWM ZELAZO CENTER 2419 E Kenwood,  MKE Unplugged w/ Billy McLaughlin (see ad Page 2) 8PM free

   

3 FRIDAY    

ART BAR 722 E Burleigh, Ida Jo 

CIRCLE A 932 E Chambers, D’Amato, Caley Conway & Robert Weiss  8PM / DJ The French Connection 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae Dancehall 

FIRST UNITARIAN SOCIETY 1342 N Astor, First Friday Films: Under the Same Moon (immigration) 6:30PM free

JAZZ GALLERY 926 E Center, The Stellanovas (Madison) 7PM $5

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Songwriter’s Showcase w/ The Ugly Brothers,  Jay Joslyn, Jack Tell,  Myles Coyne, Kyle Smith , 9PM

MAD PLANET 533 E Center, Retro Dance Party, 9PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Deadman’s Carnival, 8PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Circles (Chicago) Is/Is (Mpls) 9PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Restorative Fridays, 5:30PM

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Food Pantry Benefit: Salute to the 1959 Newport Folk Festival w/ Will Branch, Andrea Jehly & Jim Schacht, John Stano, Sandy Stehling & Ruth Williams, 8PM donation

UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Planets Near and Far, 7-8PM $2

   

4 SATURDAY    

ART BAR 722 E Burleigh, Mike Felton 

ASTOR HOTEL BALLROOM 924 E Juneau, Swing! Dance w/ Conservatory Big Band, benefit for WI Conservatory of Music, 7-11PM $65

CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin Ave, Law Day w/ free legal advice from Milw Bar Association, 1-4PM

CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin Ave, House History resources at Central Library (registration required) 9:30AM

CIRCLE A 932 E Chambers, Sneaky Creeps (Kansas City) 8PM / DJ Brett Allen 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Hip-Hop vs Reggae Dance Hall w/ Irie Vibe Production

JAZZ GALLERY 926 E Center, James Faherty Organ Trio, 7PM $5

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Evacuate the Earth w/ Midwest Death Rattle, Pay the Devil, 9PM

MAD PLANET 533 E Center, The Air On Everest, Overtalk 

RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 9-11AM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, VEGA, Romero, Ahab’s Ghost, 9PM

SHOPS OF GRAND AVENUE 161 W Wisconsin, Make-A-Parade Artist Workshops hosted by Milw Public Theatre, 10AM-1PM

SHOREWOOD VILLAGE CENTER 3920 N Murray Ave, 9th Annual Wearable Art Show & Bake Sale, 9:30AM-4PM $2

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Portage Road Songwriter’s Guild w/ Eric Bear, Jay Bullock, Chris Head, Mark Plotkin, Barb Webber, Tom Webber , 8PM

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Revels of Spring: silent auction benefit for Tamarack Waldorf School, 7:30-11PM

WASHINGTON PARK SENIOR CENTER 4420 W Vliet,  Compost Bin & Rain Barrel Sale (city.milwauee.gov/mpw) 9AM-1PM

   

5 SUNDAY    

CINCO DE MAYO    

BAY VIEW TRAGEDY COMMEMORATION, Corner of Russell & Superior Streets, 3-4PM

CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin Ave, Reception & Reading w/ Poets Laureate Jim Chapson & Jeff Poniewaz 2PM free

CIRCLE A 932 E Chambers, Mark E Lee, Paul Setser 8PM / DJ Fazio 10PM 

FALCON BOWL 801 E Clarke, Riverwest Co-op, annual mtg & potluck dinner, 5-8PM

HART PARK 72nd & State, Spring Festival w/ Maypole ( see ad Page 11) NOON-7PM free

MILW MUSEUM MILE,  Free or reduced admission to 5 Museums (milwaukeemuseummile.org) 11AM-4PM

RIO WEST CANTINA 2730 N Humboldt Blvd, Cinco de Mayo Fiesta (see ad Page 9) 

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Free Intro Class, 2PM

ST MARK’S CHURCH 2618 N Hackett, Prata Duo & St Mark’s Choir perform original works, 3PM $6 donation

UPTOWNER 1032 E Center, Open MIC: sing, read or rap your truth. sign up early, slots fill up fast, 9PM

WOODLAND PATTERN 720 E Locust, Alternating Currents Live presents The Hanah Jon Taylor Artet 7PM $5-$8

   

6 MONDAY    

ALTERRA 2211 N Prospect Ave, Milw Symphony Orchestra, 7PM free

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / Emily Liefke 9PM 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Member Orientation 6PM / Selector Stephen: Eclectic DJ sets 8PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, After School Yoga 3:30PM / Sisters of Color 7:15PM

   

7 TUESDAY    

BOSWELL BOOKS 2559 N Downer, Forties Film Night w/ David Luhrssen & Paul McComas, 7PM

CALVARY PRESBYTERIAN CHURCH  628 N 10th St, Special Evening of Gospel Music w/ Riverside Univ High School Gospel Choir, 7PM free

FIRST TUESDAY DRUM CIRCLE Quaker Meeting House, 3224 N Gordon Pl, Bring instruments or use one provided, 7-9PM

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Milw Jazz Vision: Jazz Jam Session, 7-9PM free

MINDFULNESS MEDITATION,  Meditation Class based on the teachings of the Buddha (MeditationMilwaukee.org) 7-9PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Acoustic Music & Spoken Word Open Mic (see ad Page 12) 7:30PM $2

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, LGBTuesday 9PM

UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ different DJs every week, 10PM

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Eat & Meet Potluck w/ Victory Garden Initiative,  6-8PM

   

8 WEDNESDAY    

ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM

ART BAR 722 E Burleigh, Jake Hintz 

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Catacom82 & Black Plus Live Band,  

FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group, 7-9PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Acoustic Open Stage: Justin Palmer 9PM Sign-up, 9:30 Start,

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Pub Trivia w/ Jeb Ebben, 7PM  free

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Friends of Real Food: Potluck & Discussion: Farming from a Grazer’s Perspective, 6-8PM

WOODLAND PATTERN 720 E Locust, Reading: James Causey, 7PM free

   

9 THURSDAY    

BLACK ROSE IRISH PUB 2856 N Oakland, Milw Graduate Assistants Association (MGAA) General Meeting, 7:30PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Conundrum w/ Nagaina, 9PM

PINK HOUSE STUDIO 601 E Wright, Solar Riverwest Workshop (group buy info session) 6PM free

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Peasants Abroad, Tamarind Tribal Belly Dancers, 9PM

TEDx HARAMBEE,  Theme is STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, and Music) more info at tedx-milwaukee.com, live online NOON-4PM

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Urban Stargazers,  7-8:30PM

   

10 FRIDAY    

ART BAR 722 E Burleigh, Art Show Opening: Wisconsin Plein Air Painters w/ music by Chris Head & the Honchos

CIRCLE A 932 E Chambers, The Northside Creeps, The Blood  8PM / DJ  Tom Wanderer & the Kelly Affair 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, DJs: Maya (NY), Tasha Reez (Toronto), Daneekah (Australia), Green (San Fran), Aurora (Minnesota)

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Stubby Chubbz Brass Band w/ The Directionals, Nick Lang & Tony Smith, 9:30PM

MAD PLANET 533 E Center, Retro Dance Party, 9PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, The Big Wu Cosmic Railroad, 8PM

RIO WEST CANTINA 2730 N Humboldt Blvd, TGIF hosted by LGBT Community Center, 5:30-7PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Okerlo, Property of Saints (Chi), Slight Ghost, Cherryball, 9PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Restorative Fridays, 5:30PM

SCHLITZ PARK RIVER CENTER ATRIUM 1555 RiverCenter Dr, WWBIC Client Bazaar, 10AM-2PM

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Acoustic Music / Spoken Word Open Stage, 8PM

UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Planets Near and Far, 7-8PM $2

WISC CONSERVATORY OF MUSIC 1584 N Prospect, Jazz Jam Session, adults & teens welcome; sign up 6:30-7PM; play 7-9PM, free

   

11 SATURDAY    

ALL SAINTS CATHEDRAL 818 E Juneau, Ensemble Musical Offering presents: The French Bach, 8PM

ART BAR 722 E Burleigh, Dark Sarcazm "Art Side of the Moon" Ras Movement reggae show

CIRCLE A 932 E Chambers, The Tritonics 8PM / DJ Mildew-Jays 10PM 

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Hip Hop Show w/ Baby Drew, Reesco, Major Street, Shavn Gotti

FAIR TRADE CRAWL  (milwaukeefairtradecoalition.org) 

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Wisconsin Handweavers Monthly Meeting w/ Donna Kallner – Color with Willow, 10AM-NOON

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Glucose Monitor Benefit  (for Jill) w/ Kevin Fayte Rock & Roll Trio,  9:30PM

MAD PLANET 533 E Center, Irie Vibez Presents: The Bryan Doherty Trio, Digital Tape Machine, Soup 

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, The Miltown Kings, 9:30PM

RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 9-11AM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Resist Her Transistor, The 57s, The Jones Island Flood, 9PM

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Christopher’s Legacy (folk/Christian/traditional), Kyle Linehan (fingerstyle guitarist) 8PM

UNITARIAN CHURCH NORTH 13800 N Pt Washington Rd, Singer Songwriter Series: Michael Johnson, 7:30PM

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Native Plant Sale: Prairie Future Seed Company 9AM-1PM / Vegan Bake Sale 10AM-4PM

US CELLULAR ARENA 400 W Kilbourn, Brewcity Bruisers Roller Derby (champs) 7PM

   

12 SUNDAY    

HAPPY MOTHER’S DAY!    

CIRCLE A 932 E Chambers, Benjamin Gordon, Peter Hoeffel  8PM / DJ TBA 10PM

MAD PLANET 533 E Center, The UV Race, Sat Nite Duets, Uncle Larry  

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Detroit Party Marching Band,
Riverwest Yarn Bomb Planning Committee & Craft Circle (casual knitting group) 1PM / Anniversary Party w/ Squeezettes 7PM
3/17
Riverwest Yarn Bomb Planning Committee & Craft Circle (casual knitting group) 1PM / Anniversary Party w/ Squeezettes 7PM 

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Living Activism Night: A Gift from the Heart Healing Music Benefit w/ Saehee & Garam Korean Drumming,Yaya Kambaye, kt rusch, Jess Vega Gonzalez, Universal Love Band, 7PM donation

UPTOWNER 1032 E Center, Open MIC: sing, read or rap your truth. sign up early, slots fill up fast, 9PM

   

13 MONDAY    

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / Joann Chang 9PM 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Milwaukee Mandolin Orchestra Rehearsal, 8PM 

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, After School Yoga 3:30PM / Sisters of Color 7:15PM

TRANSFER PIZZERIA 101 W Mitchell St, Sonnet Slam hosted by Optimist Theatre to benefit Shakespeare in the Park, 8-11PM $35

   

14 TUESDAY    

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM

GORDON PARK PAVILION 2828 N Humboldt, RNA Monthly Meeting. All Riverwesters welcome! 7PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Milw Jazz Vision: Jazz Jam Session, 7-9PM free

MINDFULNESS MEDITATION,  Meditation Class based on the teachings of the Buddha (MeditationMilwaukee.org) 7-9PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Acoustic Music & Spoken Word Open Mic (see ad Page 12) 7:30PM $2

RIVERWEST ELDER ACTION NETWORK Linneman’s, 1001 E Locust, Wisdom Gathering & Potluck, 11:15AM-1:15PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, LGBTuesday 9PM

UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ different DJs every week, 10PM

   

15 WEDNESDAY    

ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM

FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group, 7-9PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Acoustic Open Stage: Timothy Stone 9PM Sign-up, 9:30 Start,

   

16 THURSDAY    

CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin Ave, Researching Your Family Tree, NOON

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Mike Swan & Friends, 8PM

PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, Urban Echo Poets, 7PM

   

17 FRIDAY    

CIRCLE A 932 E Chambers, Fake Surfers (Detroit),  Fire Retarded  (Madison) 8PM / DJ Brian Kirk 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae Dancehall 

DOMINION GALLERY 804 E Wright, Smoky Places (see ad Page 10) 7PM

FALCON BOWL 801 E Clarke, Contra Dance: Lesson 7PM / Dance 8PM w/ Lisa Church & Friends

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Various Small Fires w/ Ghostnotes, Wolfgang Schaefer, 9PM

MAD PLANET 533 E Center, Retro Dance Party, 9PM

META HOUSE 2625 N Weil, Friday House Tour, NOON-1PM

RENAISSANCE PLACE 1451 N Prospect, MICAH 25th Celebration w/ Rev. Dr. Jeremiah A. Wright, Jr (micahempowers.org) 5PM $50

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Strange Matter, Moira Scar, Drugs Dragons, Economy Superstar, 9PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Restorative Fridays, 5:30PM

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Ann Elizabeth-Nagel, 8PM

UPTOWNER 1032 E Center, The Tritonics release new vinyl 45 single, Smoky Places (see ad Page 10) 10PM

WOODLAND PATTERN 720 E Locust, Redletter Reading Series: Sarah Fox (w/ open mic), 7PM $2-$3

   

18 SATURDAY    

ART BAR 722 E Burleigh, Art Bar Great Rummage Sale 10AM-5PM / Music by The Wrong Omar 9PM

BRADLEY CENTER 1001 N 4th St, Mad Hot Ballroom dance competition w/ students from 45 schools, 9:30AM-7PM free

CIRCLE A 932 E Chambers, Substitute: Tales From The Who 8PM / DJ Bush & The Brains 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Universal Love Band and Mali Blues,  9PM

LAACKE & JOYS 1433 N Water St, Paddlefest (ljoutdoors.com) 

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Bill Camplin Band,  9PM

MAD PLANET 533 E Center, The Get Down  

RIVERSIDE UNIV HIGH SCHOOL 1615 E Locust St, Rummage & Flea Market (see ad Page 13) 9AM-3PM

RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 9-11AM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, The Collective 1125 (Local Soul/R&B), 9PM

SPACES & TRACES TOUR:  Village of Shorewood  (historicmilwaukee.org) 9AM-5PM

ST CASIMIR PARKING LOT 924 E Clarke, Flea Market w/ local vendors & food, 9AM-3PM

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, The Coffee House’s 46th Anniversary Concert w/ Mud River Lee, Larry Penn & many more performers! 7PM

WI STATE FAIR PARK,  Master Gardener Perennial Plant Sale, 8AM-1:30PM

WOMAN’S CLUB OF WISCONSIN 813 E Kilbourn, Just Jazz: An Evening of Fine Vocal Jazz w/ Jayne Latva & Chris Geiser Trio (& hors d’oeuvres) 6:30PM $30

   

19 SUNDAY    

ART BAR 722 E Burleigh, Art Bar Great Rummage Sale (half off day) 10AM-5PM

CIRCLE A 932 E Chambers, Bill Bynum & Co (Detroit) , Miss Lee & Poor John 8PM / DJ Miss LaFontaine 10PM

LAACKE & JOYS 1433 N Water St, Paddlefest (ljoutdoors.com) 

PLYMOUTH CHURCH 2717 E Hampshire, Plymouth Chorale Concert of three cantatas by John Rutter, Daniel Pinkham & Benjamin Brittan, 3PM $5-$15

POLISH CENTER OF WISCONSIN, 6941 S. 68th St, MacDowell Club Concert: “Un cabaret classique” of French music, 5PM free

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, MEMBERS ONLY: Annual General Meeting/Party, 6-8PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Free Intro Class, 2PM

UPTOWNER 1032 E Center, Open MIC: sing, read or rap your truth. sign up early, slots fill up fast, 9PM

UWM ENG & MATH BLDG 3200 N Cramer, Rm E190, Apple User Group meeting (double-click.org) 1PM free

WOODLAND PATTERN 720 E Locust, Reading: Layli Long Soldier & Orlando White, 2PM $5-$8

ZION ROCK MISSIONARY BAPTIST CHURCH 10230 W Fond Du Lac, Triumphant Praise Concert w/ Riverside Univ High School Gospel Choir, 5:30PM free

   

20 MONDAY    

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / Timothy Kloss 9PM 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Theology on Tap w/Pastor Steve Jerbi of All People’s Church 7PM / Selector Stephen: Eclectic DJ sets 8PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, After School Yoga 3:30PM / Sisters of Color 7:15PM

   

21 TUESDAY    

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Milw Jazz Vision: Jazz Jam Session, 7-9PM free

MINDFULNESS MEDITATION,  Meditation Class based on the teachings of the Buddha (see ad Page 9) 7-9PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Acoustic Music & Spoken Word Open Mic (see ad Page 12) 7:30PM $2

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, LGBTuesday 9PM

UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ different DJs every week, 10PM

   

22 WEDNESDAY    

ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM

ART BAR 722 E Burleigh, Erik the Viking 

FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group, 7-9PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Acoustic Open Stage: Ichiro & Samareh 9PM Sign-up, 9:30 Start,

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Pub Trivia w/ Jeb Ebben, 7PM  free

   

23 THURSDAY    

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Madeline Spooner & Wes Falk, 8:30PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Mortgage Freeman, Calliope, 9PM

TURNER HALL BALLROOM 1032 N. 4th St, Champions of the Arts Celebration & Fundraiser (milwaukeepublictheatre.org) 5-7:30PM

   

24 FRIDAY    

ART BAR 722 E Burleigh, Brett Newski & the Corruption, Myles Coyne 

CIRCLE A 932 E Chambers, Fowlmouth (Kenosha), Tyranny Is Tyranny (Madison) 8PM / DJ Terry Trolley 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae Dancehall 

LINNEMAN’S  1001 E Locust, The Blinging Lights Recreate Dylan’s “Blood On The Tracks” (on Dylan’s Bday)  w/ Alex Ballard, Zachary Pluer; Benefit for the Southern Poverty Law Center, 9:30PM

MAD PLANET 533 E Center, Retro Dance Party, 9PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Paper Holland, Har-di-Har (Iowa), 9PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Restorative Fridays, 5:30PM

TURNER HALL BALLROOM 1032 N. 4th St, Present Music: Multitude Concert and After-Party, 7:30PM

   

25 SATURDAY    

CIRCLE A 932 E Chambers, Certain Stars, Holly & the Nice Lions (Green Bay) 8PM / DJ Lemonie Fresh 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Afrovibe Show 

GORDON PARK 2828 N Humboldt, Rivertrail Walk (meet in the parking lot) 10-11AM free

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Rickey Ganiere (Great Lake Drifters) w/ The Atomic Spins,  9PM

MAD PLANET 533 E Center, Michael Jackson VS Prince DJ Dance Party  

PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, Little Bones Tour w/ Poets Josh Gaines, Ben Clark, Stevie Edwards, 6PM

RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 9-11AM

VETERANS PARK  Kite Festival (giftofwings.com) 10AM-6PM

   

26 SUNDAY    

CIRCLE A 932 E Chambers, Rob Reid (Chicago) , Rebecca Sometimes (Chicago), Trevor McSpadden (Chicago 8PM / DJ Sextor 10PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Peace Thru Music John Lennon Tribute w/ many performers (see ad Page 11) 7PM $10

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, New Word Document: Poetry, Spoken Word, Story Telling w/ Adam Asher, 7PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Free Intro Class, 2PM

UPTOWNER 1032 E Center, Open MIC: sing, read or rap your truth. sign up early, slots fill up fast, 9PM

VETERANS PARK  Kite Festival (giftofwings.com) 10AM-5PM

   

27 MONDAY    

MEMORIAL DAY    

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, After School Yoga 3:30PM / Sisters of Color 7:15PM

   

28 TUESDAY    

DRY HOOTCH COFFEE HOUSE 1130 E Brady, Conversation Gathering (just conversation, no agenda) 4-6PM

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Milw Jazz Vision: Jazz Jam Session, 7-9PM free

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Acoustic Music & Spoken Word Open Mic (see ad Page 12) 7:30PM $2

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, LGBTuesday 9PM

UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ different DJs every week, 10PM

   

29 WEDNESDAY    

ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM

ART BAR 722 E Burleigh, Matt MF Tyner 

FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group, 7-9PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Acoustic Open Stage: Owen Goldin 9PM Sign-up, 9:30 Start,

   

30 THURSDAY    

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Kinth, 9PM

PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, Comic Strip Workshop, 5PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Adam Krause Book Release for "The Revolution Will Be Hilarious" w/ Neil Gravander, Shawn Stephany, 8PM free

   

31 FRIDAY    

ART BAR 722 E Burleigh, Beat Series w/ Darlin nikki, Adam Asher & the Smashers, Franci Graf-Singer, Angela Trudell Vasquez, Stece Rawski, Evan Maruszewki from November Criminals

CIRCLE A 932 E Chambers, Aluminum Knot Eye, The Fathoms 8PM / DJ JookBot WarLock 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae Dancehall 

LINNEMAN’S  1001 E Locust, I’m Not A Pilot w/ Farewell Circuit, 9:30PM

MAD PLANET 533 E Center, Retro Dance Party, 9PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Charles Walker Band (Booty-Shaking Funk/Soul) 9PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Restorative Fridays, 5:30PM

WOODLAND PATTERN 720 E Locust, Midwest Small Press Festival Kickoff Event w/ mIEKAL aND, Lane Hall, Dana Ward, Catherine Wagner, 6:30PM free

 

Ongoing Events at end of calendar

MAY 1-31 RIVERWEST CO-OP CAFÉ 733 E Clarke,  Budding Artists Show w/ Co-op Kids (see ad Page 7)

MAY 3-5 UNDERGROUND FILM FESTIVAL (schedule at film-milwaukee.org)

MAY 3-19 SKYLIGHT MUSIC THEATRE 158 N Broadway, Sing Me a Story (musical storytelling)

MAY 6-JUN 2 MILWAUKEE REPERTORY THEATER 108 E Wells,  A Raisin In the Sun (drama)

MAY 10 & 12 FLORENTINE OPERA, Mozart’s The Marriage of Figaro (comedic opera)

MAY 10-18 THEATRE GIGANTE 1925 E Kenilworth, Electra (Greek tragedy)

MAY 10-31 ART BAR 722 E Burleigh, Art Show: Wisconsin Plein Air Painters (see ad Page 15)

MAY 11-25 VICTORY GARDEN BLITZ (see ad Page 2)

MAY 13-17 BIKE TO WORK WEEK (wisconsinbikefed.org)

MAY 17-JUN 9 SKYLIGHT MUSIC THEATRE 158 N Broadway, Gershwins’ Porgy and Bess

MAY 31-JUN 2 MIDWEST SMALL PRESS FEST (schedule at midwestsmallpressfestival.org/the-wolves)

   

thru MAY 5 KENILWORTH STUDIO 508 1925 E Kenilworth, Meet Me at the Avant Garde (play; see story Page 7)

thru MAY 12 INOVA GALLERY 2155 N Prospect, The Avant Garde Coffeehouse Project (exhibit of 1960s beat scene)

thru JUNE 30 KATIE GINGRASS GALLERY 207 E Buffalo, In Bloom (floral artwork by various artists)

thru JUNE 30 URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Art Exhibit: Penokee, Explore the Iron Hills w/20 artists (proposed mining area)