Top

Calendar March 2013

1 FRIDAY    March 2013

CATHOLIC EAST SCHOOL 2480 N Cramer (just south of church) Fish Fry, dine-in or take out, Fridays in March,  4-7PM $5-$9

CIRCLE A 932 E Chambers, Circle A Presents… 8PM / DJ The French Connection 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae Dancehall  

FIRST UNITARIAN SOCIETY 1342 N Astor, First Friday Films: Iron-Jawed Angels (women’s suffrage) 6:30PM free

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Old Shoe, Honest Monday, 9PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Deadman’s Carnival, 8PM

PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, A Whole Which is Greater: Why the Wisconsin “Uprising” Failed, 6PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Misha Siegfried & His Band: Neu-Life Community Development Fundraiser, 8PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Restorative Fridays, 5:30PM

UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Birth of the Universe: what we know about the beginning of the cosmos, 7-8PM $2

   

2 SATURDAY    

RIVERWEST FOLLIES Falcon Bowl, 801 E Clarke, Talent Show, Silent Auction, food & beer! (see ad on back page) 7PM $5

ART BAR 722 E Burleigh, As We Are 

ASTOR HOTEL 924 E Juneau, Pete Christensen: Comedian, Author, Stand-up Comic & Cancer Survivor 8PM $5

CIRCLE A 932 E Chambers, Circle A Presents… 8PM / DJ Brett Allen 10PM 

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Irie Vibez show 

EAST SIDE MUSIC TOUR  w/ 50 bands on Brady St to benefit Cass St Playground (artmilwaukee.com)  4-11PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Jay Anderson Group, 7-10PM

RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 9-11AM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Riverwest Follies After Party w/ Dirty Dancing, The Olives, Jenny Dalton (Mpls), 10PM

RUSTBELT FIBERWERKS 718 E Center, Polish Easter Eggs Workshop, 1-3PM $13

   

3 SUNDAY    

CIRCLE A 932 E Chambers, Scott David 8PM / DJ Fazio 10PM 

LINNEMAN’S  1001 E Locust, American Dust, Lucy Cukes, Lady Cannon,  9PM

QUAKER MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Vegetarian Potluck, Milw Area Resources for Vegetarianism,  5PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Rival FM,  7PM free

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Free Intro Class, 2PM

UPTOWNER 1032 E Center, Open MIC: sing, read or rap your truth. sign up early, slots fill up fast, 9PM

   

4 MONDAY    

GORDON PARK PAVILION 2828 N Humboldt, Neighborhood Meeting on proposed development at 2650 N Humboldt, hosted by RNA w/ Ald Kovac & developers, 6:30PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / TBA 9PM 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Member Orientation 6PM / Milw Mandolin Orchestra Rehearsal 7PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, After School Yoga 3:30PM / Sisters of Color 7:15PM

   

5 TUESDAY    

FIRST TUESDAY DRUM CIRCLE Quaker Meeting House, 3224 N Gordon Pl, Bring instruments or use one provided, 7-9PM

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Milw Jazz Vision: Jazz Jam Session, 7-9PM free

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Acoustic Music & Spoken Word Open Mic (see ad Page 16) 7:30PM $2

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, LGBTuesday 

UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ different DJs every week, 10PM

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Eat & Meet Potluck w/ Victory Garden Initiative,  6-8PM

   

6 WEDNESDAY    

ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM

FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group 7-9PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, La Chazz, 7-10PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Acoustic Open Stage: One Lane Bridge 9PM Sign-up, 9:30 Start,

TAI CHI CENTER 733 E Locust, Introductory Workshop, 6-8PM $10

   

7 THURSDAY    

5th DISTRICT CRIME PREVENTION MEETING 2920 N. 4th St, All residents welcome,  5:30PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, World Music-Balywood w/ DJ Armahn, 

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Kinetic, Stereo Active, 9PM

PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, World Change & the World Teacher: Free Talk (see ad Page 7) 6:30PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, The Go Go Slow (Mbr Die Kreuzen), Lotus Eaters, 9PM

TAMARACK WALDORF SCHOOL 1150 E Brady, Waldorf Information Evening w/ curriculum overview & classroom tour, 7PM free

UPTOWNER 1032 E Center, Extra Crispy Brass Band, 8:30-11PM free

   

8 FRIDAY    

ART BAR 722 E Burleigh, Art Opening: The One Week Paintings w/ music by Tiff Jimber

CATHOLIC EAST SCHOOL 2480 N Cramer (just south of church) Fish Fry, dine-in or take out, Fridays in March,  4-7PM $5-$9

CIRCLE A 932 E Chambers, The Hullmen, The Merkins 8PM / DJ  Tom Wanderer & the Kelly Affair 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae Dancehall 

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Emily Forst, The Thriftones, Cory Gorman, 9PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Certain Stars, Travis Bird (New Orleans) 

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Restorative Fridays, 5:30PM

UPTOWNER 1032 E Center, Mr Blotto Acoustic, Chicago’s Premier Jam Band, 8:30PM $7

WISC CONSERVATORY OF MUSIC 1584 N Prospect, Jazz Jam Session, adults & teens welcome; sign up 6:30-7PM; play 7-9PM, free

WOODLAND PATTERN 720 E Locust, Reading by Sharon Fiffer, 7PM $5-$8

   

9 SATURDAY    

ALL SAINTS CATHEDRAL 818 E Juneau, Art of the Countertenor (ensemblemusicaloffering.org) 8PM

ART BAR 722 E Burleigh, 9th Anniversary Party w/ music by Colbalt & the Hired Guns (see ad Page 15)

CIRCLE A 932 E Chambers, Static Eyes 8PM / DJ Mildew-Jays 10PM 

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Wisconsin Handweavers Monthly Meeting w/ Mary Sue Fenner, One-of-a-Kind Trunk Show, 10AM-NOON

LINNEMAN’S  1001 E Locust, The Many Men CD Release, 9:30PM

RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 9-11AM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Lord Brain, Space Collector, Desert Vest (Mpls) 9PM

ST PATRICK’S DAY PARADE,  Downtown (saintpatricksparade.org) NOON

URBAN ECOLOGY CENTER 1500 E Park Pl, Local Farmer Open House w/ samples, cooking demos, workshops (see story Page XX) 11AM-4PM free

US CELLULAR ARENA 400 W Kilbourn, Brewcity Bruisers Roller Derby, 7PM

   

10 SUNDAY    

DAYLIGHT SAVINGS TIME BEGINS! Set clocks forward one hour  

ALL SAINTS CATHEDRAL 818 E Juneau, Lenten Choral Evensong w/ Cathedral Choir (see ad Page 11) 3:30PM

BETHEL WORSHIP CENTER  5419 W Hampton, “Fellowship” hosted by Riverside Gospel Choir, 4:30PM free

CIRCLE A 932 E Chambers, Mark E Lee, Paul Setser 8PM / DJ Frank Frank 10PM

MSOE KERN CENTER 1245 N Broadway, WMSE Rockabilly Chili Contest, 11:30AM-4PM $15

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Riverwest Yarn Bomb Planning Committee & Craft Circle (casual knitting group) 1PM / Night School: Anti-Mining Part II 6PM 

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Free Intro Class, 2PM

ST CASIMIR CHURCH  924 E Clarke, Organ Concert: Music of Lent w/ Rita Mitchell, Laura Kohrs, Mike Keegan, Nancy Maio & Gary Wood, 4PM donation

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Embedded Reporter w/ Howard Lewis, Darrell Smith & guests, benefit for The Center for Veteran’s Issues, Organic Therapy Program, 7PM

UPTOWNER 1032 E Center, Open MIC: sing, read or rap your truth. sign up early, slots fill up fast, 9PM

   

11 MONDAY    

BOSWELL BOOKS 2559 N Downer, Scott Stevens, author of Every Silver Lining Has a Cloud: Relapse & the Symptoms of Sobriety, 7PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / TBA 9PM 

PABST THEATER,  Envisioning The Seen w/ Jonathan Jackson, Sue Black, Kyle Cherek, Dasha Kelly, Adam Carr, Sally Peltz, Jeff Sherman, Evelyn Patricia Terry, Matt Rinka, Stephanie Allewalt Hacker, Mike Mervis & Barry Mandel (historicmilwaukee.org) 5PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Solar Riverwest: Solar Power info (see story Page XX) 6PM FREE / Selector Stephen: Eclectic DJ Sets 8PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, After School Yoga 3:30PM / Sisters of Color 7:15PM

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Count Every Drop: Water Conservation at Home, 7PM $7-$10

   

12 TUESDAY    

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM

GORDON PARK PAVILION 2828 N Humboldt, RNA Monthly Meeting. All Riverwesters welcome! 7PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Milw Jazz Vision: Jazz Jam Session, 7-9PM free

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Mike Frederickson, 9PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Acoustic Music & Spoken Word Open Mic (see ad Page 16) 7:30PM $2

OZAUKEE COUNTY FAIR GROUNDS W67N866 Washington Ave, Cedarburg, “Herb Garden Design”‘ Herb Society & Master Gardener Lecture Series, 7PM $8

RIVERWEST ELDER ACTION NETWORK Linneman’s, 1001 E Locust, Wisdom Gathering & Potluck, 11:15AM-1:15PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, LGBTuesday 

UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ different DJs every week, 10PM

   

13 WEDNESDAY    

ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM

BOSWELL BOOKS 2559 N Downer, John Elder Robison, author of Raising Cubby: A Father and Son’s Adventures with Asperger’s,, 7PM

FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group 7-9PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Acoustic Open Stage: Wayne Froedtert 9PM Sign-up, 9:30 Start,

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Pub Trivia w/ Jeb Ebben, 7PM 

TAI CHI CENTER 733 E Locust, Introductory Workshop, 6-8PM $10

UWM PLANETARIUM 1900 E Kenwood, Physics Building, Stargazing the night sky w/ telescopes, 8-9PM free

   

14 THURSDAY    

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, World Music-Balywood w/ DJ Armahn, 

FLORENTINE OPERA 926 E Burleigh, FREE SCREENING: “The Hidden Heart” a film about Benjamin Britten & Peter Pears, 7PM

MADISON ACTION LOBBY DAY,  For bus ride info, see Page 14 

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Urban Stargazers,  7-8:30PM

   

15 FRIDAY    

ART BAR 722 E Burleigh, All Good Things 

CATHOLIC EAST SCHOOL 2480 N Cramer (just south of church) Fish Fry, dine-in or take out, Fridays in March,  4-7PM $5-$9

CIRCLE A 932 E Chambers, Nineteen Thirteen 8PM / DJ Brian Kirk 10PM 

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae Dancehall 

FALCON BOWL 801 E Clarke, Contra Dance: Lesson 7PM / Dance 8PM w/ music by Maria Terres & Craig Siemsen

LINNEMAN’S  1001 E Locust, The Trusty Knife, Fahri, The Hecks, 9:30PM

META HOUSE 2625 N Weil, Friday House Tour, NOON-1PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Cosmic Railroad 8PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Dogs in Ecstasy, Britches (St Louis) 9PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Restorative Fridays, 5:30PM

UNITARIAN CHURCH NORTH 13800 N Pt Washington Rd, Singer Songwriter Series: Mustard’s Retreat, 7:30PM

   

16 SATURDAY    

CIRCLE A 932 E Chambers, Scott Samuels (San Diego), The Flood Brothers 8PM / DJ Bush & The Brains 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Yaya Kambaya, Senegalese Drum Show 

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Heartland Wails, Newlybreds, Stereo Frontier,  9PM

PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, Devil’s Tango: How I learned the Fukushima Step by Step, 6PM

RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 9-11AM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Thriftones, 4th Street Elevator, Joe Huber, 7PM

UWM ZELAZO CENTER 2419 E Kenwood,  Early Music Now: Ellen Hargis & Paul O’Dette (17th Century Italian Program) 5PM

WOODLAND PATTERN 720 E Locust, Reading by John Yau, 7PM $5-$8

   

17 SUNDAY    

HAPPY ST PATTY’S DAY!    

CIRCLE A 932 E Chambers, Tim Schweiger & the Middlemen, No Bueno 8PM / DJ Miss LaFontaine 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, St Patrick All City Gathering of Activists, Artists & Culture Creators w/ 2-min speakers, music, dance & more,  3-6PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Riverwest Yarn Bomb Planning Committee & Craft Circle (casual knitting group) 1PM / Anniversary Party w/ Squeezettes 7PM Riverwest Yarn Bomb Planning Committee & Craft Circle (casual knitting group) 1PM / Anniversary Party w/ Squeezettes 7PM 3/17 Riverwest Yarn Bomb Planning Committee & Craft Circle (casual knitting group) 1PM / Anniversary Party w/ Squeezettes 7PM 

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Free Intro Class, 2PM

UPTOWNER 1032 E Center, Open MIC: sing, read or rap your truth. sign up early, slots fill up fast, 9PM

UWM ENG & MATH BLDG 3200 N Cramer, Rm E190, Apple User Group meeting (double-click.org) 1PM free

   

18 MONDAY    

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / TBA 9PM 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Theology on Tap, 7PM 

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, After School Yoga 3:30PM / Sisters of Color 7:15PM

   

19 TUESDAY    

BOSWELL BOOKS 2559 N Downer, Sarah Carr, author of Hope Against Hope: Three Schools, One City, and the Struggle to Educate America’s Children, 7PM

CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin Ave, Treasures of the Great Lakes Marine Collection, 11:30AM

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Milw Jazz Vision: Jazz Jam Session, 7-9PM free

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Sigmund Snopek, 9PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Acoustic Music & Spoken Word Open Mic (see ad Page 16) 7:30PM $2

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, LGBTuesday 

UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ different DJs every week, 10PM

WOODLAND PATTERN 720 E Locust, Reading by Bayard Godsave & George McCormick, 7PM free

   

20 WEDNESDAY    

ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM

FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group 7-9PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Acoustic Open Stage: Jay Mathes 9PM Sign-up, 9:30 Start,

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Members Only: Seasonal Cocktail Tasting & Vote, 7PM

TAI CHI CENTER 733 E Locust, New Wednesday Classes begin, 6-7:30PM

   

21 THURSDAY    

CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin Ave, Researching Your Family Tree, NOON

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, World Music-Balywood w/ DJ Armahn, 

LINNEMAN’S  1001 E Locust, La Kaza, Yellow Dogs, 9PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Delphines 7″ Release, Maston, No Bueno, 9PM

TAMARACK WALDORF SCHOOL 1150 E Brady, Waldorf Classroom Observation, 8:30-10:30AM free

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Necessary Revolution Discussion Course that explores global solutions to ecological issues, 7PM $20-$25

WISC CONSERVATORY OF MUSIC 1584 N Prospect, We Six: The Wonder of Stevie (Stevie Wonder) 7:30PM

   

22 FRIDAY    

ART BAR 722 E Burleigh, Urban Hillbilly Quartet 

CATHOLIC EAST SCHOOL 2480 N Cramer (just south of church) Fish Fry, dine-in or take out, Fridays in March,  4-7PM $5-$9

CIRCLE A 932 E Chambers, Old Sam & the Teardrops 8PM / DJ Terry Trolley 10PM

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae Dancehall 

DOMINION GALLERY 804 E Wright, Artist Appreciation Night! (see ad Page XX) 7PM

GALLERY 218 207 E Buffalo, SCG International Printmaking Gallery Crawl (gallery218.com) 5-9PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Equinox Music Festival w/ many performers, 8:30PM

PEOPLE’S BOOKS 804 E Center, Brawler Bout: Bi-Monthly reading by a Milwaukee author, 7PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Ghost of James, Okerlo, Ida Jo, 9PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Restorative Fridays, 5:30PM

   

23 SATURDAY    

ART BAR 722 E Burleigh, Riverwest Pub Crawl 

CENTRAL LIBRARY 814 W Wisconsin Ave, Spring Cleaning Used Book Sale, 9AM-4PM

CIRCLE A 932 E Chambers, The Belle Weather (Manitowoc), Galaxy Express (South Korea) 8PM / DJ Lemonie Fresh 10PM

GORDON PARK 2828 N Humboldt, Rivertrail Walk (meet in the parking lot) 10-11AM free

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Dead Monticians CD Release w/ Evacuate the Earth, Floor Model,  9:30PM

RIVERWEST FOOD PANTRY 924 E Clarke, For residents of 53212 & 53211 zip codes, 9-11AM

RIVERWEST PUB CRAWL,  Starts at Rio West Cantina (see ad back page) NOON-8PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Hello Death, Brute Heart, Andy Noble DJ sets, 9PM

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Milw Musician’s Co-Op w/ A.L. Williams, One Lane Bridge, Mike Plaisted, Mud River Lee & The Bluegrass Belles, Rick Kokan & more, 8PM

   

24 SUNDAY    

CIRCLE A 932 E Chambers, Colin O’Brien 8PM / DJ Sextor 10PM 

QUAKER MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Spring Equinox 108 Surya Namaskar Benefit for Riverwest Yogashala, 2-7PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Riverwest Yarn Bomb Planning Committee & Craft Circle (casual knitting group) 1PM / New Word Document: Poetry, Storytelling, Spoken Word w/ Adam Asher 7PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Free Intro Class, 2PM

THE COFFEE HOUSE 631 N 19th St, Acoustic Music / Spoken Word Open Stage, 7PM

UPTOWNER 1032 E Center, 1st Annual Uptowner Beard & Mustache Competition,

   

25 MONDAY    

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Poet’s Monday 7:30PM / TBA 9PM 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Selector Stephen: Eclectic DJ Sets, 8PM 

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, After School Yoga 3:30PM / Sisters of Color 7:15PM

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Transition Milwaukee: All City Hub Meeting, 6:30-8:30PM

   

26 TUESDAY    

BOSWELL BOOKS 2559 N Downer, Jason Stein & Patrick Marley, authors of More Than They Bargained For: Scott Walker, Unions & the Fight for Wisconsin, 7PM

DRY HOOTCH COFFEE HOUSE 1130 E Brady, Conversation Gathering (just conversation, no agenda) 4-6PM

GAENSLEN SCHOOL 1250 E Burleigh, Food Pantry, 4:30-6:30PM

JAZZ GALLERY 926 E Center, Milw Jazz Vision: Jazz Jam Session, 7-9PM free

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Cave, Rio Turbo, The Big Fun 4ever, 9PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Acoustic Music & Spoken Word Open Mic (see ad Page 16) 7:30PM $2

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, LGBTuesday 

TAMARACK WALDORF SCHOOL 1150 E Brady, Waldorf Information Evening w/ curriculum overview & classroom tour, 7PM free

UPTOWNER 1032 E Center, Turntable Tuesday w/ different DJs every week, 10PM

WOODLAND PATTERN 720 E Locust, Solar Riverwest: Solar Power info (see story Page XX) 6PM free

   

27 WEDNESDAY    

ALL PEOPLES CHURCH 2600 N 2nd St, Food Pantry, 1-2PM

FRIENDS MEETING HOUSE 3224 N Gordon Pl, Non-Violent Communication Practice Group 7-9PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Acoustic Open Stage: Brendan Cleary 9PM Sign-up, 9:30 Start,

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, The Motet, 9PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Pub Trivia w/ Jeb Ebben, 7PM 

   

28 THURSDAY    

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, World Music-Balywood w/ DJ Armahn, 

LINNEMAN’S  1001 E Locust, The Calamity Janes, Grasping at Straws, Nick Brightwell, 9PM

UWM ZELAZO CENTER 2419 E Kenwood,  MKE Unplugged w/ Paul Geremia (see ad back page) 8PM free

   

29 FRIDAY    

ART BAR 722 E Burleigh, Beat Music Series 

CIRCLE A 932 E Chambers, Floor Model 8PM / DJ Seedy 10PM 

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Reggae Dancehall 

ITALIAN COMMUNITY CENTER 631 E Chicago, Good Friday Fish Fry Buffet & Money Raffle, benefit for local charities, 4-8PM

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Calliope CD Release w/ Animals in Human Attire, 9PM

MIRAMAR THEATRE 2844 N Oakland, Family Groove Company, 8PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Myles Coyne (acoustic), The Gazettiers, Silent Old Mountains, The Appalachians, 9PM

RIVERWEST YOGASHALA 731 E Locust, Restorative Fridays, 5:30PM

   

30 SATURDAY    

CIRCLE A 932 E Chambers, Collective Neurosis 8PM / DJ Paul Host 10PM 

CLUB TIMBUKTU 520 E Center, Afrovibe Soiree of African Music w/ DJ Beatz & Lyriks

LINNEMAN’S  1001 E Locust, Stacian, Gel Set, BTS Working,  9:30PM

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Fatty Acids, Klassik, 9PM

URBAN ECOLOGY CENTER, 1500 E Park Pl, Maple Sugaring & Pancake Breakfast with syrup from trees in Riverside Park, 10AM-NOON $8-$12

   

31 SUNDAY    

HAPPY EASTER!  *** For Easter Services, see Pages 10 & 11  

CIRCLE A 932 E Chambers, The Phylums 8PM / DJ Terry Havel 10PM 

RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, Gospel Brunch w/ Insouciant Trio, local & organic Easter Brunch from Seven Sisters Seven Suns catering (carnivore & herbivore friendly)  $10/plate

 

MAR 1-16 REDEEMER LUTHERAN CHURCH 631 N. 19th St, Work In Progress, play by Ben Parman (workinprogressplay.com)

MAR 1-31 RIVERWEST CO-OP CAFÉ 733 E Clarke,  Melissa DeAnn Seifert: Fiber Art (see ad Page 5)

MAR 1-31 KATIE GINGRASS GALLERY 241 N Broadway, Das Werk Gustav Klimt & Malcolm Liepke Lithographs

MAR 1-MAY 5 MILWAUKEE REPERTORY THEATER 108 E Wells, Ring of Fire: The Music of Johnny Cash

MAR 8-10 WOODLAND PATTERN, Writing Workshop w/ Sharon Fiffer (see ad back page)

MAR 8-10 STATE FAIR PARK 640 S. 84th St (gate 5) Winter Pow Wow (indiansummer.org)

MAR 8-2-17 FLORENTINE OPERA Marcus Center Vogel Hall, Britten’s Albert Herring (comic opera)

MAR 21-23 RIVERWEST PUBLIC HOUSE 815 E Locust, SGC International Print Conference (printmke2013.org)

MAR 8-24 SKYLIGHT MUSIC THEATRE  158 N Broadway, Pump Boys and Dinettes (musical)

MAR 8-31 ART BAR 722 E Burleigh, Art Show: The One Week Paintings (see ad Page 15)

   

thru MAR 17 MILWAUKEE CHAMBER THEATRE 158 N Broadway, Underneath the Lintel by Glen Berger

thru APR 6 WALKER’S POINT CENTER FOR THE ARTS 839 S. 5th St, La Ceiba Gráfica (lithographs from printmaking workshop in Veracruz, Mexico)

thru APR 28 GROHMANN MUSEUM 1000 N Broadway, Bridges: The Spans of North America w/ photographs by David Plowden